niedziela, 31 sierpnia 2014

Sałatki czy Surówki? Cz. 3

Dzisiaj trzecia część przepisów na surówki/sałatki czyli pomysłów na szybkie i zdrowe dania. Sałatki są świetnym sposobem na "przemycanie" warzyw do naszego jadłospisu jak również wspaniałym sposobem na usuwanie resztek z lodówki. Sam proces robienia sałatki jest szybki ponieważ wrzucamy składniki do miski  i je mieszamy, dodając odpowiedni sos. Czasami przygotowanie sałatki wiąrze się z planowaniem ale uwierzcie mi że można dojść do wprawy. Przykładowo jeśli będziemy przygotowywać sałatkę z ryżem to można ugotować więcej ryżu na obiad i to co zostanie wykorzystać do zrobienia sałatki następnego dnia. W wielu krajach zwyczaj robienia sałatek z resztek obiadowych stał się nawykiem i właściwie już nikt nie robi kanapek . Sałatki są napewno zdrowszą alternatywą ponieważ pieczone mięso zawsze bedzie zdrowsze niz gotowa wędlina ze sklepu. Na dzisiaj przygotowałam 10 różnych przepisów. Są to przykłady na dania wegetariańskie ale z powodzeniem możemy zamienic składniki i użyć mięsa w przygotowywaniu sałatek. Mam nadzieję że kiedyś będą przydatne.


Sałatka z natki pietruszki

3 szklanki natki pietruszki
3 łyżki oliwy
4 lyżki soku z cytryny
1/4 szklanki tahini
ciepła woda
1 ząbek czosnku, wyciśnięty
sól, pieprz
1 łyżeczka ziaren sezamu

Zmiksować blenderem oliwę, sok z cytryny, tahini, czosnek dodając tyle wody żeby zrobił się z tego sos do sałatek. Przyprawić solą i pieprzem. Zalać sosem natkę pietruszki, posypać ziarnami sezamu

Tahini

2 szklanki białych ziaren sezamu
1/4 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżka oleju sezamowego

Lekko podsmażyć ziarna sezamu. Odstawić i ostudzić. W misce zmiksować ziarna sezamu z oliwą. Jak już utworzy się pasta w miarę jednolita dodać olej sezamowy i jeszcze trochę pomiksować. Przełożyć do pojemnika szklanego i wstawić do lodówki.
 
 
 
Sałatka z kapusty, cebuli i korniszona

1/2 kapusty pekińskiej
1/4 szklanki szczypiorku
1 korniszon drobno pokrojony
3 łyżki octu z ogórków
3 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz

Tradycyjna sałatka ale zawsze smaczna. Kapustę poszatkować na cienkie plasterki. Dodać pokrojony szczypiorek i ogórek konserwowy. Przygotować zalewę: wymieszać ocet z oliwą przyprawić solą i pieprzem. Zalać kapustę i dobrze wymieszać. Można posypać pestkami słonecznika albo dyni.

smakoszka.pinger.pl
 
Sałatka ze szpinakiem, cebula i mandarynkami

ok. 4 szklanek świeżego szpinaku
1 puszka mandarynek
1 czerwona cebula
2 łyżki oleju
2 łyżki oliwy
2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka musztardy
sól pieprz
opcja: orzechy włoskie

Ja wiem, pisałam żeby nie mieszać owoców i warzyw w jednym posiłku a tu przepis na sałatkę z mandarynkami. Rzadko ją robię ale pamiętam jak ją po raz pierwszy spróbowałam. Coś niesamowitego jak mandarynki pasują do szpinaku.
Sos vinegrette. Wymieszać razem oleje, sok a cytryny, musztardę, sól i pieprz. Do miski włożyć szpinak, odciśnięte z zalewy mandarynki i pokrojoną w plastry cebulę. Zalać sosem vinegrette i wymieszać. Posypać orzechami.
 
 
 
Sałatka z cebuli i natki pietruszki

1 cebula cienko pokrojona
1/4 szklanki mięty
2 szklanki natki pietruszki
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki oliwy
sól pieprz

Do miski wrzuć pokrojoną cebulę i liście mięty. Odstaw na 10 minut. Do drugiej miski wrzuć pokrojoną natkę pietruszki, zalej ją sokiem z cytryny i oliwą. Dobrze wymieszaj widelcem. Wrzuć taką natkę pietruszki do miski z cebulą i mietą i wymieszaj delikatnie łyżką drewnianą. Przypraw solą i pieprzem.

 
http://theclothesmakethegirl.com/2011/11/07/lebanese-onion-parsley-salad/

Sałatka z ogórka selera i tuńczyka

1 ogórek
2 łodygi selera
1 puszka tuńczyka
Marynata:
2 łyżki maku
3 łyżki octu
1 łyżka cukru trzcinowego
2 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz

Pokroić łodygi selera na cienkie paski. Pokroić ogórek w kostkę. Do miski wrzucić seler, ogórek i odciśnięty z zalewy tuńczyk. Zalać to wszystko maryantą przygotowaną z wyżej wymienionymi składnikami i wymieszać.

www.marthastewart.com
 
Sałatka z buraków i papryki

3 kg buraków
1 kg papryki
1 kg cebuli
1 szklanka octu
3/4 szklanki cukru
2 łyżki soli (albo do smaku)
1 łyżka pieprzu

Buraki ugotować w osolonej wodzie. Najlepiej gotować je w mundurkach ale ja najpierw je obieram. Robię tak żeby zachować wywar do zrobienia barszczu. W trakcie gotowania usmażyć pokrojoną cebulę i paprykę pokrojoną w cienkie paski 2-3 centymetrowe. Do ciepłej cebuli i papryki wrzucamy starkowane buraki, mieszamy i zalewamy octem, przyprawiamy cukrem, solą i pieprzem. Mieszamy jeszcze raz i sprawdzamy smaki.

Najlepiej zrobić taką sałatkę z połowy składników gdyż można usmażyć na dużej patelni cebulę i paprykę za jednym razem. Potem gorące składniki przekładamy do większego garnka i wrzucamy buraki. Z takiej ilości wychodzi około 2 słoików 750 ml. Taka sałatka idealna jest do obiadu albo można dodać do niej ugotowaną fasolę i uzyskać wegetariańskie danie lunchowe.

panikucharka.pl

Sałatka z buraków, szpinaku i fasolki szparagowej

2 małe buraki
1/2 kg fasolki szparagowej (zielonej)
3 szklanki świeżego szpinaku
1 mała cebula czerwona
5 rzodkiewek
Marynata:
1 ostra papryczka
1/4 szklanki soku pomarańczowego (z 1 pomarańczy)
1/4 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżka octu jabłkowego
2 ząbki czosnku

Buraki upiec w piekarniku, Najlepiej zawinąć je w folię aluminiową i piec ok 45 minut w temperaturze 180-200 stopni. Fasolkę szparagową ugotować w osolonej wodzie (al dente). Cebulę pokroić w piórka i rzodkiewkę na bardzo cieniutkie plasterki. Upieczone buraki obrać ze skórki i pokroić w kawałki. Wszystko wrzucić do miski, dodać szpinak i zalać marynatą. Delikatnie wymieszać.

www.pinterest.com

Sałatka z botwiny i fasolki

2 pęczki botwiny (albo małe buraczki razem z liściami)
1 szklanka ulubionej fasoli (można dostać różne fasolki w sklepach z żywnością wegetarianską)
1/2 małej cebuli
Marynata:
2 ząbki czosnku
3 łyżki ulubionego octu
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżeczka oregano
sól, pieprz

Fasolę sfermentować (zob: kwas fytinowy) i ugotować następnego dnia na miękko. Buraczki upiec w folii (ok 1 godz. w temperaturze 200 stopni) a liście zachować. Cebulę cienko pokroić na plasterki i zanurzyć w wodzie z lodem.  Liście dobrze umyć a potem wrzucić do gotującej się wody (osolonej). Gotować aż będą miękkie, ok 5 minut. Odcedzić a potem pociąć na kawałki 3 cm. Upieczone buraczki pokroić na ćwiartki i włożyć do miski. Do miski włożyć ugotowaną fasolę i zalać marynatą. Odstawić na 1/2 - 1 godziny aż smaki się połączą. Przed podaniem dodać cebulę i liście botwiny.
 
 
 
Sałatka z czerwonej kapusty, buraków i fasoli

1 1/2 szklanki cienko pokrojonej czerwonej kapusty
1/2 szklanki ugotowanej fasoli (wczesniej sfermentowanej)
1/4 szklanki orzeszków (posiekanych)
1/4 szklanki suszonej żurawiny
2 małe upieczone buraki
Marynata:
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka octu balsamicznego
sól, pieprz

Fasolę sfermentować (zob: kwas fytinowy) i następnego dnia ugotować. Buraki upiec w piekarniku. Najlepiej zawinąć je w folię aluminiową i piec ok 45 minut w temperaturze 180-200 stopni. Kapustę poszatkować na cienkie plasterki, orzechy posiekać. Upieczone buraki obrać ze skórki i pokroić w kawałki. Do miski wrzucić kapustę, buraki, fasolę orzechy i żurawinę. Zalać wszystko marynatą przygotowaną z wyżej wymienionych składników i dobrze wymieszać.

www.sfcfarmersmarket.org
 
Sałatka z buraków i fety

1 kg buraków
1/3 szklanki fety
1 łyżka pokrojonej mięty
Marynata:
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka octu ryżowego
1 łyżeczka octu winnego
sól, pieprz

Buraki upiec w piekarniku. Najlepiej zawinąć je w folię aluminiową i piec ok 45 minut w temperaturze 180-200 stopni. Upieczone buraki obrać ze skórki i pokroić w kawałki. Włożyć buraki do miski, pokruszyć fetę i posypać miętą. Zalać wszystko marynatą przygotowaną z wyżej wymienionych składników i dobrze wymieszać.

foodandspice.blogspot.com

A tu pomysł na robienie sałatki na zapas:

 
http://blackboxcosmeticstn.com/2012/06/09/vegan-recipe-of-the-week-vegan-salad-in-a-jar/

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Kurkuma


Kurkuma, kurkuma i jeszcze raz kurkuma. Jeżeli do tej pory nie wiedzieliście o rożnorodnych zastosowaniach tej wspaniałej przyprawy to mam nadzieję że po tym wpisie zaczniecie patrzeć na nią innymi oczami. Wydaje się być panaceum XXI wieku na wszystkie choroby. I pomimo, że nie wierzę w panaceum, czyli na używanie jednego cudownego środka w leczeniu przewlekłego zaniedbywania swojego zdrowia, to jednak muszę przyznać, że właściwości kurkumy są zadziwiające.
 
Kurkuma (czyli ekstrakt kłączy ostryżu, rodzaju bylin z rodziny imbirowatych) jest używana jako przyprawa do wielu potraw.

www.thehomesteadgarden.com

Jest to tradycyjna przyprawa, która jest stosowana od tysiącleci w dużych ilościach w Indiach i południowo-wschodniej Azji. Różne gatunki znane są w lecznictwie co najmniej od XIX w. Kurkuma zaczęła cieszyć się zainteresowaniem firm farmaceutycznych gdy odkryto, że zawarte w niej substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Z wielu doswiadczeń wynika, że kurkumina zawarta w kurkumie jest silnym przeciwutleniaczem i działa również jak naturalny antybiotyk. Zawarte w niej olejki eteryczne, m.in tumeron, pobudzają wydzielanie żółci i zapobiegają wzdęciom, oraz posiadają własciwości detoksykujące i lipofilne. Trwają badania nad zastosowaniem tych substancji w profilaktyce i leczeniu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, choroba Alzheimera, a ich wyniki były oceniane w roku 2006 jako pozytywne. W medycynie ludowej kurkumę stosuje się m.in. w leczeniu chorób pęcherzyka żółciwego, nerek, a także przy dolegliwościach żołądkowych i układu pokarmowego (zgagi, bólów żołądka, biegunki, wzdęć, utraty apetytu). Dodatkowo jest dobra na bóle głowy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, w chorobach raka, w leczeniu depresji, jak również do usuwania pasożytów z układu pokarmowego. 

www.womenshealthandcare.com 

Badania naukowe wskazują że kurkuma działa podobnie jaknastępujące leki:

1. Lipitor/Atorvastatin (lek na obniżenie poziomu cholesterolu)
2. Corticosteroids (leki steroidalne takie jak dexamethasone) 
3. Prozac/Fluoxetine & Imipramine  (leki na depresję)
4. Aspirina
5. Anti-inflammatory Drugs: leki przeciwzapalne takie jak: aspirina, ibuprofen, sulindac, phenylbutazone, naproxen, indomethacin, diclofenac, dexamethasone, celecoxib, and tamoxifen
6. Oxaliplatin (lek na raka)
7. Metformin (lek na cukrzycę)
8. Drugs for Rheumatoid Arthritis (leki na zapalenie stawów)
9. Stwierdzono również że kurkuma poprawia działanie leków na które jesteśmy uodpornieni, szczególnie w leczeniu raka.

Można jej rownież używać do:

1. usuwania trądziku, czyszczenia twarzy
2. wybielania zębów
3. w postaci pasty używa się jej w leczeniu siniaków, zapalenia spojówek, problemów skórnych

pennmeet.com

Kurkumina najlepiej jest przyswajalna jeśli jest rozpuszczona w tłuszczach. W takiej postaci kurkumina jest w stanie dotrzeć do układu limfatycznego i krwionośnego przez co jest w stanie zwiększyć swoje właściwości lecznicze. Dodatkowo stwierdzono że łączenie kurkumy z miodem albo mielonym pieprzem jest świetnym i zdrowym połączeniem umożliwiąjacym dotarcie kurkuminie do wewnętrzynych tkanek naszego ciała. (http://curezone.org/forums/fm.asp?i=2171847)

www.medindia.net

Na dzisiaj przygotowałam dwa przepisy na napoje z kurkumy. Pierwszy z nich wypróbowałam i muszę przyznać że bardzo mi smakuje, drugi z kolei czeka w kolejce na kuchenne eksperymenty. Oczywiście kurkumę można również stosować do różnorodnych potraw zawierających sos pomidorowy.

1. Herbatka z kurkumy

Wywar z kurkumy

750 ml wody (1 słoik)
1 1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki gałki muszkatałowej
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kardamonu
1-2 cm świeżego imbiru albo 1 łyżeczka imbiru w proszku

Wszystkie składniki doprowadzić do wrzenia a potem gotować na wolnym gazie przez 10 minut. Przecedzić wywar do słoika szklanego (ja używam małego sitka). Uważać, wywar farbuje więc przelewać należy w zlewie.

Herbatka z kurkumy

1 szklanka wywaru z kurkumy
1 czubata łyżka miodu rozpuszczonego w 1 szklance gorącej wody
1 szklanka mleka kokosowego - zawiera duże ilości tłuszczów (zobacz przepis na napoje roślinne)

Wszystko wymieszać razem. Herbatka jest bardzo smaczna i bardzo zdrowa. Do herbatki można również dodać mleko migdałowe, przygotowane w ten sam sposób jak mleko kokosowe.

www.greenrootshealth.com 

2. Herbatka z kurkumy (jeszcze jej nie probowałam)

1 korzeń imbiru (starty na drobno na tarce, zalany odrobiną wody z miodem i odstawiony na 10 minut. Potem to wszystko przecedzamy przez sitko i mieszamy z pozostałymi składnikami)
2 łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki cayenne
4 cytryny (3 do wyciśnięcia soku i 1 do pokrojenia jako dodatek )
2 litry wody

łyżeczka miodu do osłodzenia

Mieszamy wszystkie składniki do połączenia, wlewamy do dzbanka, wrzucamy pokrojoną w plastry cytrynę i odstawiamy na 10 min zanim podamy.

simplymindful.com 

Smacznego!

http://themindunleashed.org/2014/06/science-confirms-turmeric-effective-14-drugs.html

http://www.collective-evolution.com/2014/08/04/turmeric-smoothie-recipe-makes-a-delicious-powerful-antioxidant/

http://hipokrates2012.wordpress.com/2014/07/23/oczyszczajacaodchudzajaca-i-pobudzajaca-herbatka-2/

http://hipokrates2012.wordpress.com/2014/06/24/kurkuma/

http://purefoodsusa.com/index.php/videos/turmeric

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/06/13/the-spice-that-is-better-than-drugs-for-ra.aspx
 


 

czwartek, 14 sierpnia 2014

Sałatki lunchowe

Dzisiaj druga cześć przepisów na sałatki. Tym razem będzie 9 różnych przepisów na sałatki które z powodzeniem można zjeść na lunch ponieważ są sycące. Bardzo polecam. Przez przypadek jadłam je przez miesiąc, i w ten sposób wyeliminowalam chleb ze swojej diety. Straciłam 4 kg i teraz wiem, że jeśli chcemy schudnąć musimy usunąć chleb ze swojej diety. Przepisy są ułożone wg diety rozdzielnej, przynajmniej starałam się je ułożyc tak, aby były jak najłatwiej trawione.

Sałatka z soczewicy

1 szklanka soczewicy
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, wyciśnięte i podsmażone
pęczek natki
1 czerwona papryka
1/2 brokuła
1 czerwona cebula
4 łyżki soku z cytryny (albo do smaku)
 sól, pieprz

Sfermentować soczewicę (zob. kwas fitynowy) - namoczyć w wodzie i jogurcie naturalnym (proporcja 1:10) przez noc. Następnego dnia odsączyć i wypłukać soczewicę. Ugotować w osolonej wodzie. Ja gotuję w większej ilości wody a gdy soczewica jest gotowa odcedzam wodę. Sfermentowaną soczewicę gotuje się bardzo szybko. Podsmażyć czosnek na oliwie aż uwolni się zapach. Spażyć brokuła i podzielić na drobne różyczki. Do oliwy z czosnkiem wrzucić brokuły i lekko podgrzać. Potem wrzucić soczewicę , wymieszać. Zestawić z ognia (tak przygotowaną soczewicę można trzymać w lodówce do czasu kiedy jesteśmy gotowi ją wykończyć - świeże warzywa kroimy tuż przed spożyciem). Dodać pokrojoną paprykę, cebulę i natkę pietruszki. Wykończyć pieprzem i cytryną. Najlepiej dodać sok z cytryny po godzinie - smaki rozejdą się i wtedy będziemy wiedzieć ile soku z cytryny potrzebujemy.

http://www.kalynskitchen.com

Sałatka "domowy paprykarz"

1 szklanka ryżu (albo wg uznania)
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, wyciśnięte i podsmażone
pęczek natki
1 czerwona papryka
1/2 brokuła
1 czerwona cebula
feta (wg uznania) 
sól, pieprz, zioła (oregano)

Sfermentować ryż (zob. kwas fitynowy) po dokładnym umyciu (ja myję w misce wody którą często wymieniam. Robię tak aż woda stanie się przezroczysta) - namoczyć w wodzie i jogurcie naturalnym (proporcja 1:10, albo z odrobiną octu) przez noc. Następnego dnia odsączyć i wypłukać ryż. Ugotować w osolonej wodzie. Ja gotuję w większej ilości wody, a gdy ryż jest gotowy odcedzam wodę. Można przepłukac ryż pod woda, wtedy nie będzie się sklejał. Sfermentowany ryż gotuje się bardzo szybko. Podsmażyć czosnek na oliwie aż uwolni się zapach. Spażyć brokuła i podzielić na drobne różyczki. Do oliwy z czosnkiem wrzucić brokuły i lekko podgrzać. Potem wrzucić ryż , wymieszać. Zestawić z ognia (tak przygotowany ryż można trzymać w lodówce do czasu kiedy jesteśmy gotowi go wykończyć - świeże warzywa kroimy tuż przed spożyciem). Dodać rybę z puszki, trochę własnego sosu pomidorowego, pokrojoną paprykę, cebulę i natkę pietruszki. Wykończyć pieprzem i ziołami (ja używam suszone oregano). 

forums.egullet.org

Sałatka z makaronu i fety

makaron (świderki, torelini albo inny)
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, wyciśnięte i podsmażone
pęczek natki
1 czerwona papryka
1/2 brokuła
1 czerwona cebula
feta (wg uznania) 
sól, pieprz, zioła (oregano)

Ugotować makaron (świderki, tortelini albo inne) w osolonej wodzie. Ja gotuję w większej ilości wody, a gdy makaron jest gotowy odcedzam wodę. Można przepłukac makaron pod woda, wtedy nie będzie się sklejał.  Podsmażyć czosnek na oliwie aż uwolni się zapach. Spażyć brokuła i podzielić na drobne różyczki. Do oliwy z czosnkiem wrzucić brokuły i lekko podgrzać. Potem wrzucić makaron, wymieszać. Zestawić z ognia (tak przygotowany makaron można trzymać w lodówce do czasu kiedy jesteśmy gotowi go wykończyć - świeże warzywa kroimy tuż przed spożyciem). Dodać rozdrobnioną fetę, pokrojoną paprykę, oliwki, cebulę i natkę pietruszki. Wykończyć pieprzem i ziołami (ja używam suszone oregano).  

http://www.meals.com

Letnia sałatka z ziemniaków

ziemniaki w mundurkach (umyć i pokroić)
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, wycisnięte i podsmażone
pęczek natki
1 czerwona papryka
1/2 brokuła
1 czerwona cebula
feta (wg uznania) 
sól, pieprz, zioła (oregano)

Ugotować ziemniaki w mundurkach w osolonej wodzie i odcedzić jak sa gotowe.  Podsmażyć czosnek na oliwie aż uwolni się zapach. Spażyć brokuła i podzielić na drobne różyczki. Do oliwy z czosnkiem wrzucić brokuły i lekko podgrzać. Zestawić z ognia (tak przygotowane brokuły można trzymać w lodówce do czasu kiedy jesteśmy gotowi wykończyć sałatkę - świeże warzywa kroimy tuż przed spożyciem). Ziemniaki pokroić na kawałeczki, dodać rozdrobnioną fetę, brokuły z lodówki, pokrojoną paprykę, oliwki, cebulę (opcja: jajka gotowane) i natkę pietruszki. Wykończyć pieprzem i ziołami (ja używam suszone oregano).  

fromagewithlove.com
 
Sałatka Cezara z kurczakiem

1 1/2 szklanki maślanki
2 łyżki soku z cytryny
1 wyciśnięty ząbek czosnku
1/4 szklanki parmezanu
sól, pieprz, chrzan, musztarda do smaku
piersi z kurczaka
1/4 szklanki majonezu
1 sałata rzymska
1 szklanka mixu sałatkowego

Zrobić marynatę z maślanki, soku z cytryny czosnku, parmezanu, soli, pieprzu i chrzanu. Włożyć piersi kurczaka do rękawa i zalać marynatą. Marynować 15-30 minut. Wyciągnać kurczaka z marynaty, osuszyć. Marynatę wymieszać z majonezem i wymieszać z sałatami. Usmażyć piersi kurczaka na oleju albo zgrilować w piekarniku (ok 15 minut). Odstawić na 5 minut przed pokrojeniem.



www.milanoinn.com

Sałatka z ogórków i fety

1 szklanka ryżu (albo wg uznania)
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, wycisnięte i podsmażone
pęczek natki
1 ogórek obrany ze skórki
feta (wg uznania)
sól, pieprz

Sfermentować ryż (zob. kwas fitynowy) po dokładnym umyciu (ja myję w misce wody którą często wymieniam. Robię tak aż woda stanie się przezroczysta) - namoczyć w wodzie i jogurcie naturalnym (proporcja 1:10, albo z odrobiną octu) przez noc. Następnego dnia odsączyć i wypłukać ryż. Ugotować w osolonej wodzie. Ja gotuję w większej ilości wody, a gdy ryż jest gotowy odcedzam wodę. Można przepłukac ryż pod woda, wtedy nie będzie się sklejał. Sfermentowany ryż gotuje się bardzo szybko. Podsmażyć czosnek na oliwie aż uwolni się zapach a potem wrzucić ryż , wymieszać. Zestawić z ognia (tak przygotowany ryż można trzymać w lodówce do czasu kiedy jesteśmy gotowi go wykończyć - świeże warzywa kroimy tuż przed spożyciem). Dodać pokrojone ogórki, rozdrobnioną fetę i natkę pietruszki. Wykończyć pieprzem i oliwą z oliwek.

stylecarrot.com

Sałatka z łososia i kapusty

1/4 szklanki octu ryżowego
3 łyżki prażonego sezamu
2 łyżki miodu
sól, pieprz, musztarda do smaku
1/2 szklanki oliwy
1 ząbek czosnku
1 mala ostra papryczka
2 filety łososia
4 szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej
4 szklanki pokrojonej czerwonej kapusty
2 starkowane marchewki 

Przygotować marynatę z: oliwy, octu, prażonego sezamy, miodu, musztardy, czosnku, ostrej papryczki, soli i pieprzu. Upiec łososia. Pokroić kapustę na cienkie paski. Starkować na grubych oczkach marchewkę. Do miski włożyc kapustę i marchewkę, wymieszać. Zalać kapustę marynatą, wymieszać. Do kapusty włożyć kawałki łososia i wymieszać. 

www.dispatch.com

Sałatka z kapusty i kurczaka po chińsku

1 ostra papryczka
1 ząbek czosnku
1/3 szklanki oleju
1/4 szklanki soku z limonki albo cytryny
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżeczki cukru trzcinowego
1 łyżeczka sosu rybnego  
1 łyżeczka pokrojonego imbiru
sól, pieprz do smaku
5 szklanek pokrojonej czerwonej kapusty
1 szklanka świeżego szpinaku
2 starkowane marchewki
pokrojony szczypiorek, natka pietruszki
ok 3 szklanek pieczonego kurczaka
1 łyżka prażonego sezamu

Przygotować marynatę z: oleju, soku z limonki, sosu sojowego. sosu rybnego, ostrej papryczki, czosnku, cukry, soli i pieprzu. Pokroić kapustę na cienkie paski. Starkować na grubych oczkach marchewkę. Pokroić szczypiorek i natkę pietruszki. Uprażyć ziarna sezamu. Przygotować kurczaka (upiec, usmażyć  na grillu albo w panierce, wg uznania). Do miski  włożyć kapustę, marchewkę, szczypiorek i natkę pietruszki. Zalać marynatą, wymieszać. Dodać kurczaka w kawałkach i wymieszać ponownie.

www.kalynskitchen.com

Sałatka z fasoli

2 szklanki fasoli jasiek (ugotowane)
1 ząbek czosnku
1 mala czerwona cebula
1/2 czerwonej papryki
1/4 szklanki oliwy
1 łyżka octu winnego (albo sok z cytryny)
2 szklanki mixu sałatkowego
2 szklanki świeżego szpinaku
sól, pieprz, oregano do smaku
1/4 szklanki pokrojonej pietruszki  

Sfermentować fasolę (zob. kwas fitynowy) - namoczyć w wodzie i jogurcie naturalnym (proporcja 1:10) przez noc. Następnego dnia odsączyć i wypłukać fasolę. Ugotować w osolonej wodzie. Ja gotuję w większej ilości wody a gdy fasola jest gotowa odcedzam wodę. Przygotować marynatę z: oliwy, octu, czosnku, musztardy, soli i pieprzu. Mix sałatkowy zalać  marynatą, dodać natkę pietruszki, pokrojoną paprykę, szpinak, i oregano. Wymieszać. na koniec dodać ugotowaną fasolę i wymieszać ponownie.

http://www.myrecipes.com