sobota, 27 września 2014

Jesiennie i jabłkowo

Jesienią za oknem deszcz, wiatr, ponuro i ciemno, a w kuchni cieplutko i roznoszą się zapachy jesieni. Pachnie świeżo zmieloną kawą, smażoną cebulą, wanilią, czyli zapachem pieczonego ciasta i cynamonem, który nieodłącznie kojarzymy z pieczonymi, smażonymi i gotującymi się jabłkami.


tor-zireael.blogspot.com

Jabłkowy szał właśnie się rozpoczął, chociaż możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok. Ponieważ jabłek jest teraz dużo szukamy natchnienia jak je przygotować i wykorzystać ich wspaniałą moc i smak. Tylko teraz chcemy różnorodnych przepisów i inspiracji. Jabłka sprawdzają się w deserach, ciastach, znakomicie nadają się do robienia przetworów, i możemy je suszyć a potem jeść jako przekąskę zamiast tuczących produktów ze sklepu. Z punktu widzenia zdrowia jabłka są nieocenione.

- Jabłka skutecznie walczą z cholesterolem hamując wchłanianie cholesterolu LDL z jelita prowadząc do produkcji dobrego cholesterolu HDL w wątrobie

- Jabłka są eliksirem młodości ponieważ zawierają przeciwutelniacze

- Jabłka dobre są na serce i układ krażenia

- Jabłka pomagają nam schudnać ponieważ są niskokaloryczne i posiadają stosunkowo niski indeks glikochemiczny co znaczy powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi

= Jabłka wspierają układ odpornościowy poprzez zawartą w nich witaminę C

- Jabłka poprawiają stan skóry, włosów i paznokci dzięki zawartym w nich minerałach.

- Węglowodany z jabłek z kolei odżywiają mózg.

- Jabłka stosuje się w diecie przeciwpasożytniczej ponieważ zawierają duża ilość błonnika

- Nie zapominajmy że jabłka wybornie smakują!

Na dzisiaj przygotowałam 10 różnorodnych pomysłów i przepisów na dania z jabłkami mając nadzieję, że zainspirują was do ich wykorzystania teraz.



1. Szarlotka z bezą (zdjecie: kwestia smaku)

Beza:
3 białka,
100 g cukru,
1 łyżeczka soku z cytryny,
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej.
Można dodac do bezy wiórki migdałowe

Ciasto kruche wg przepisu zamieszczonego na poście: ciasta na lato 

Spód piec w 180 stopniach przez ok 20 minut. Nadzienie wyłożyć na podpieczony spód, wstawić do piekarnika i piec przez 25 min. Wyjąć i na wierzch wyłożyć bezę, rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni tarty. Ponownie wstawić do piekarnika, zmniejszyć grzanie do 120 oC (termoobieg) i piec tak przez ok. 40 min.



Bardzo ładnie wygląda taka szarlotka w postaci tartaletki. Tartaletki można kupić w sklepie i skrócić w ten sposób czas ich przygotowywania.

 2. Szarlotka z budyniem (zdjęcie: kwestia smaku)

2 budynie, 1 L mleka

Ciasto kruche wg przepisu zamieszczonego na poście: ciasta na lato

Szarlotkę z budyniem robimy tak samo jak każdą inną z tą różnicą że na jabłka wylewamy gorący budyń a potem posypujemy szarlotkę kruszonoką. Budyń robimy wg instukcji - do gotującego mleka wlewamy mieszankę budyniu rozprowadzonego w mleku. Gotujemy do zgęstnienia.
 
Pierwszą część ciasta rozwałkować na papierze do pieczenia podsypując papier i wałek mąką. Przenieść do formy tak aby papier znalazł się na spodzie, dokleić brakujące miejsca ciastem. Spód dokładnie podziurkować widelcem. Wyłożyć jabłka, wyrównać powierzchnię, wyłożyć gorący budyń.  Posypac kruszonką. Piec w 180 stopniach przez ok 50 min.


 karmel-itka.blogspot.com
 
3. Biszkopt z jabłkami

4 jajka
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

5 dużych jabłek

Biszkopt przygotować wg przepisu zamieszczonego na poście: ciasta na lato. Jabłka obrać i pokroić w ósemki. Wyłożyć jabłka na formę wyłożoną papierem do pieczenia. Jabłka powinny być ułożone gęsto. Na to wylewamy masę biszkoptową i pieczemy w piekarniku ok 30 minut aż biszpot będzie suchy w środku. Po upieczeniu studzimy biszkopt, a potem wyjmujemy z formy i odwracamy do góry nogami. Spód (czyli teraz wierzch biszkoptu) posypujemy cukrem pudrem.


 asia-white-kitchen.blogspot.com

4. Napoleony z jabłkami i masą budyniowo-serową

1 opakowanie ciasta francuskiego
500 g twarogu
250 ml śmietanki 30%
1/2 szklanki cukru
utrwalacz do bitej śmietany

6 dużych jablek

1 budyń
450 ml mleka
 
Z ciasta francuskiego pieczemy płaty ciasta tak aby pasowały do robienia napoleonek. Studzimy. Do twarogu dodajemy, cukier, trochę śmietanki 30% (ok. 25 ml) i miksujemy na gładko. Resztę śmietanki ubijamy dodając utrwalacz, trochę cukru i zapach cytrynowy . Do sera dodajemy bitą śmietanę i mieszamy. Budyń robimy wg instukcji - do gotującego mleka wlewamy mieszankę budyniu rozprowadzonego w mleku. Zróbmy budyń w mniejszej ilości mleka, żeby nie był za rzadki. Na spód ciasta francuskiego wykładamy masę serową, na to usmażone jabłka z odrobiną cukru, i wykańczamy budyniem. Całość przykrywamy drugim płatem ciasta i posypujemy cukrem pudrem.

www.delecta.pl

5. Ciasto jabłkowo-makowe

 75 g masła
1/2 szklanki cukru
3 żółtka
3 łyżki grysiku
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 białka
300 g masy makowej
5 średnich jabłek - starkowanych na grubych oczkach

Białka ubijamy na pianę i wstawiamy do lodówki. Zmiksować masło razem z cukrem na puch. Cały czas miksując dodawać po jednym żółtku, aż składniki się połączą. Następnie dodajemy grysik wymieszany z proszkiem do pieczenia. Jak składniki się połączą dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy łyżką albo łopatką sylikonową. Następnie dodajemy na przemian masę makową i jabłka. Wylewamy masę na formę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20-30 minut. Ciasto jest gotowe, gdy patyczek zanurzony w cieście będzie suchy. Studzimy ciasto i na koniec można je wykończyć polewą czekoladową. W wersji tortowej ciasto makowo jabłkowe układamy na biszkopcie który kroimy na pół. Spód biszkoptu smarujemy dżemem albo powidłami (najlepiej własnej roboty) i na to układamy upieczone i wystudzone ciasto makowo-jabłkowe. Całość dekorujemy polewą czekoladową (wg przepisu zamieszczonego na: świąteczne ciasta) i posypujemy orzechami.

www.winiary.pl

6. Szarlotka ze śliwkami

Ciasto kruche zrobic wg przepisu zamieszczonego tutaj.

10 dużych jabłek
6 śliwek
2 łyżki cukru

Rozwałkować ciasto (3/4) na papierze do pieczenia i wstawić do lodówki przykryte folią spożywaczą. Drugą część ciasta (1/4) również rozwałkować i przenieść do lodówki na pół godziny. W międzyczasie usmażyć jabłka pokrojone na grube plasterki, aż zmiękną. Jabłka nie mogą się całkowicie rozgotować. Z lodówki wyjąć spód i włożyć je do formy. Na ciasto wyłożyć jabłka i pokroić na grube plasterki śliwki rozrzucając je po calym cieście. Z lodówki wyjąć wierzch ciasta i przykryć owoce (papier jest teraz na górze, który zdejmujemy). Wierzch ciasta nakłuwamy widelcem i smarujemy rozkłóconym białkiem (które zostało z robienia ciasta kruchego). Posypujemy ciasto cukrem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok 45-50 minut. Jeśli w trakcie pieczenia wierzch zacznie nam się rumienić zbyt szybko, przykrywamy ciasto papierem do pieczenia. 

przepisnaciast.blox.pl

Wersja jesienna: Szarlotka z orzechami

8-10 dużych jabłek
1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
1 szklanka rodzynek
1 łyżka cynamonu
2 łyżki cukru

Spód ciasta kruchego podpiec. Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać orzechy i cynamon (opcjonalnie można dodać namoczone rodzynki, jeśli ktoś lubi). Lekko odcisnąć sok z jabłek. Na podpieczony spód wysypać bułkę tartą, a potem wyłożyć owoce z orzechami. Posypać starkowanym ciastem. Piec w 180 stopniach przez ok 50 minut. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

pasjakobiety.blogspot.com

7. Placek jaglany z jabłkami (a'la omlet) albo Racuchy z jabłkami

ok 350 ml maślanki
1 jajko
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżka cukru
szczypta soli
2-3 jabłka (na placki jablka smazymy, na racuchy jablka kroimy w plasterki)
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka maki z kaszy jaglanej (kasze jaglana mielimy w mlynku do kawy)
olej do smażenia


Placek jaglany i racuchy robimy a maślance, ale z powodzeniem mogą również być na kefirze, zsiadłym mleku lub jogurcie naturalnym. Ciasto przygotowujemy mieszjąc dwa rodzaje mąki z solą i z dodatkiem sody oczyszczonej, przez co skracamy czas przygotowania do minimum, pomijając etap wyrastania. Do tego wlewamy maślankę z rozkłóconym jajkiem i odrobiną cukru. Mieszamy na gęste ciasto naleśnikowe (jeżeli jest za rzadkie, dosypujemy mąki, jeżeli zbyt gęste- dolewamy maślanki).

Jeśli robimy placek jaglany to smażymy takie ciasto jak naleśniki. Smażymy na wolnym ogniu. Na upieczony placek układamy smażone jabłka, składamy na pół, posypujemy cukrem pudrem i wiórkami czekoladowymi. Kasza jaglana nadaje specyficzny orzechowy smak takiemu plackowi.

zdrowa-kuchnia-sowy.blogspot.com

Jeśli robimy racuchy z jabłkami  do ciasta dodajemy plasterki z 3 jabłek (jabłek powinno byc dużo) i każde placuszki powinny zawierać co najmniej po 3 plasterki jabłek. Smażyć powoli na oleju z obydwu stron, nakładać niewielkimi porcjami. Podawać jeszcze ciepłe oprószone cukrem pudrem.


slodkapasja.blox.pl


8. Pieczone jabłka i koktail z pieczonych jabłek

5 jabłek
5 łyżek miodu 
1,5 łyżeczki cynamonu
szczypta kardamonu 
lody waniliowe 
cukier puder do posypania
czekolada do ozdoby

Górę jabłek odcinamy, środek wydrążamy nożem i do każdego jabłka wlewamy po łyżce mikstury (mieszamy miód z cynamonem i kardamonem) i przykrywamy odciętą górą. Piekarnik rozgrzewamy na 250C, po czym tuż przed włożeniem jabłek zmniejszamy na 180 i ustawiamy na 40 minut. Po 40 minutach zmniejszamy na 50C i pieczemy jeszcze około 20 minut - generalnie kontrolujemy, bo jabłka mają być miękkie.

Takie jabłka można jeść jako przekąskę, albo dodać do mięsa. Można z nich przyrządzić koktail - na szklankę jogurtu użyć co najmniej 2 jabłka. Pieczone jabłka powinny być słodkie, żeby nie słodzić dodatkowo koktajlu. Do jogurtu
wrzucić miąższ z pieczonych jabłek i zmiksować

semadenicooking.blogspot.com

 9. Sos jabłkowy (mus jabłkowy)

3 kg jabłek obranych i pokrojonych w kawałki
1/2 szklanki cukru i 2 łyżki cukru trzcinowego
sok z 1 cytryny

Jabłka obrać i pokroić w kawałki. Do gotującej się wody z cukrem dadać jabłka i gotować, aż będą miękkie. Sprawdzić smak, Jeśli jabłka są za słodkie dodać sok z cytryny. Gdy jabłka będą już miękkie zestawić z ognia i ostudzić. Ostudzone jabłka zmiksować na gładko.

Mus jabłkowy można użyć np do zrobienia jesiennego tiramisu (http://razadobrze.blogspot.dk/2013/11/jesienne-tiramisu-z-jabkami.html) albo dodawać zamiast cukru do robienia mufinek i różnego rodzaju babek czyli ciast które przygotowuje się z suchych i mokrych składników.

czarykuchenne.blogspot.com

10. Ocet jablkowy

500 g skórek i środków z jabłek (do tego celu TYLKO używamy ekologicznych jabłek)
3 łyżki miodu
3 szklanki dobrej wody

Włożyć odpady z jabłek do szklanego naczynia i zalać to wodą z miodem. Przykryć ręcznikiem (albo gaza) i odstawić na 2 tygodnie. W tym czasie trzymamy szklaną miskę w temperaturze pokojowej i mieszamy przynajmniej raz dziennie. Kiedy roztwór zacznie zmieniać kolor (po ok. 2 tygodniach), odcedzić owoce. Teraz przykrywamy roztwór gazą i trzymamy w szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej przez co najmniej miesiąc. Mieszamy również raz dziennie. Kończymy fermentację, gdy roztwór zacznie smakować jak ocet. Właściwie to możemy zakończyć fermentację w każdym momencie, wszystko zależy jak octowy chcemy mieć ocet. Teraz przelewamy ocet do butelek i szczelnie je zamykamy. Przechowujemy ocet w ciemnym i raczej chłodnym miejscu.

arsenicmakeup.blogspot.com

http://foodpreservation.about.com/od/Pickles/r/Apple-Scrap-Vinegar.htm

Niezapominajmy jednak ze świeże jabłko jest najzdrowsze (http://elagryz.blogspot.dk/2014/04/jedz-owoce-pij-warzywa_10.html)






1 komentarz:

  1. wczoraj przyniosłem ostatnia torbę z ogrodu i co teraz...pozostaje tylko sklep...a tu tyle wspaniałych przepisów:(

    OdpowiedzUsuń