Trendy pojawiają się i znikają, a to co dzisiaj jest zdrowe nie znaczy że będzie zdrowe jutro. I dzisiaj właśnie o tym. Natchnieniem na dzisiejszy temat było doniesienie, że w grudniu mięso zostało usunięte z listy produktów rekomendowanych w zdrowej diecie. Dlaczego? Dokładnie nie zostało to wytłumaczone, wspomniano jedynie, że mięso jest nieekologiczne, a zrównoważona dieta powinna pomagać zapewnić dostęp do żywności zarówno obecnej ludności, jak i przyszłym pokoleniom. Nie wiem czy to dlatego, że jestem podejrzliwa, ale nurtuje mnie myśl, czy coś się za tym nie kryje. Przecież jest to niemożliwe, żeby amerykańscy eksperci z zakresu zdrowia i dietetyki chcieli, żebyśmy nagle wszyscy stali się wegetarianami. Więc o co chodzi? Czy aby w tym wszystkim nie maczało palców Monsanto? Soja, podstawowe źródło białka w diecie wegetariańskiej jest głównym produktem Monsanto. Więc może szukają sposobu na zbyt.... Może ta decyzja pokazuje nam kto tak naprawdę jest potęgą w USA?
Według obecnie obowiązujących norm piramidy żywienia podstawę każdej diety stanowią produkty pełnoziarniste – chleby, bułki i inne rodzaje pieczywa. Są to produkty bogate w błonnik i witaminy. Na drugim miejscu znajdują się równie ważne warzywa i owoce – każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ich codzienne spożywanie. Są bowiem nie tylko źródłem cennych witamin i minerałów, ale także antyoksydantów. Są także bogate w błonnik – mimo tego jednak, że wszystkie te produkty są zdrowe, cześć, zwłaszcza w dużych ilościach, może być wysokokaloryczna. Na trzecim poziomie piramidy znaleźć można wszelkiego rodzaju produkty mleczne, mięsa (do niedawna) i ryby, ważne bo dostarczają organizmowi białka. Na samym szczycie piramidy znajdują się produkty, których powinniśmy spożywać jak najmniej – tłuszcze zwierzęce. Te powinniśmy zastępować, w miarę możliwości, tymi pochodzenia roślinnego. Najrzadziej w diecie powinny pojawiać się reszta produktów zbożowych: makarony, ryż i jasne pieczywo. Dodatkowo, według obecnie obowiązujących norm piramidy żywienia, podstawą w zachowaniu zdrowia jest… ruch oraz regularna kontrola wagi.
Piramida żywienia sprawiła, że dbając o odpowiednią dawkę witamin, mikro- i makroelementów w diecie przygotowujemy posiłki które są niezdrowe. Poniżej wypisalam 10 mitów na temat zdrowego odżywiania pokazując na czym polegają błędy zachowania dobrego zdrowia, gdy stosujemy się do zaleceń ekspertów z zakresu zdrowia i dietetyki.
1. Produkty pełnoziarniste
"Zdrowe śniadanie powinno składać się z pełnoziarnistego pieczywa, które jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych. Do tego takie produkty zapobiegają przemęczeniu i pomagają szybko poczuć przypływ energii."
Stosując się do tej zasady jemy owsiankę, ceral z owocami i orzechami, wymyśliliśmy również batoniki "granola" o których się mówi, że są przepisem na śniadanie idealne …
Więc dlaczego jest to niezdrowe? Kwas fitynowy (zobacz tutaj). Szacuje się, że płatki owsiane zawierają co najmniej dwa razy więcej kwasu fitynowego niż mąka razowa (pełnoziarnista), więc posiłki zawierające ten kwas będą dla nas bezużyteczne. Nie dość, że minerały występujące w produktach pełnoziarnistych nie będą dla nas dostępne, to na dodatek minerały zawarte w produktach dodanych do takiego posiłku również zostaną wydalone z naszego organizmu.
2. Sałatki z owocami i orzechami
Takie sałatki są niezdrowe, bo mieszamy wiele produktów w jednym posiłku. Jeszcze gdybyśmy jedli takie sałatki jako danie główne ujemny wpływ byłby mniejszy, ale niestety mamy tendencje do jedzenia takich sałatek z białkiem i węglowodanami. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na: http://elagryz.blogspot.dk/2014/03/dieta-rozdzielna.html.
3. Pasztety z fasoli
Wegetarianie i zwolennicy zdrowego odżywiania wymyślili pasztety z fasoli, które spożywają razem z pieczywem. Niestety fasolę i groch powinniśmy jeść osobno, żeby ułatwić trawienie. Na dodatek musimy fermentować fasolę, żeby pozbyć się kwasu fitynowego. Tak więc pasztet z niesfermentowanej fasoli jedzony z pełnoziarnistym pieczywem jest totalnym bezsensem.
4. Wszystkie ciasta i "zdrowe desery"
Ostatnio pojawiły się na blogach żywieniowych przepisy na zdrowe desery. Wpisałam je na moją listę, bo uważam, że nie istnieją zdrowe desery. Wszystko co zawiera cukier jest niezdrowe, więc jeśli mamy ochotę na chwilę słabości delektujmy się cudownym smakiem pamiętając jednocześnie, że jest to trucizna. Nie oszukujmy się starając się wymyślać zdrowe desery, tyko po to żeby kontynuować nasz związek z cukrem. Jeśli chcemy być zdrowi, spożywajmy cukier w małych ilościach.
rodzinkawkuchni.blox.pl5. Soki
O sokach pisałam już na blogu. Sprawdźcie jeszcze raz. Warto jeść owoce i warzywa, a jeśli już chcemy pić soki to róbmy soki z warzyw.
6. Zdrowe chleby (razowe i na zakwasie)
Chleb jest nieodzowną częścią diety większości ludzi na całym świecie, nie tylko tych pochodzących z naszego kraju. Ze względu na obecność kwasu fitynowego w razowym chlebie jego prozdrowotny charakter powinien być kwestionowany. Jeśli sami pieczemy to wiemy, że nawet ten razowy chleb robiony na zakwasie zawiera niewielką ilość sfermentowanej mąki. Jeśli jest tak dużo kwasu fitynowego w chlebie razowym, to minerały zawarte w nim jak i dodatkach są dla nas bezużyteczne. Może lepiej jeść biały chleb bez kwasu fitynowego i wchłaniać minerały pochodzące z warzyw, sera, wędlin lub ryb? Brak (albo bardzo mała ilość) kwasu fitynowego w białym chlebie sprawi, że taki posiłek będzie bardziej wartościowy, niż ten składający się z pieczywa pełnoziarnistego.
Pamiętajmy jednak, że kwas fitynowy w ilościach od 100 do 400 mg dziennie nie ma zbyt dużego negatywnego wpływu na nasze zdrowie - w trakcie ewolucji przystosowaliśmy własny organizm do spożywania niewielkiej ilości tego kwasu bez większego uszczerbku na nasze zdrowie. Dla porównania – współczesna „zdrowa” dieta, pełna zbóż i roślin strączkowych dostarcza średnio 600-800 mg kwasu fitowego dziennie i może prowadzić do poważnych niedoborów minerałów.
Jest jeszcze bezglutenowe pieczywo. O nim napiszę osobny blog. Dzisiaj jedynie wspomnę, że chleb bezglutenowy jest robiony z produktów, które zawierają kwas fitynowy. Tak więc, żeby taki chleb był zdrowy, źródło mąki powinno być najpierw fermentowane, potem suszone, a na końcu mielone na mąkę. Poza tym pieczywo bezglutenowe jest zbite i mało apetyczne, ponieważ nie zawiera glutenu, a dodając proszek do pieczenia dodatkowo uniemożliwiamy neutralizację kwasu fitynowego. Tak więc pieczywo bezglutenowe, chociaż obecnie bardzo popularne, niekoniecznie jest zdrowe.
7. Produkty light
Dla osób, które nie potrafią wyrzec się ulubionych produktów wymyślono wersję light. W dużej mierze za sprawą marketingu utarło się, że produkty light są zdrowe i wspomagają odchudzanie. Zwyczajowo przyjmuje się, że produkty light to takie, które są o 30% mniej kaloryczne niż ich tradycyjne wersje. W praktyce bywa różnie, a etykietki „light”, „fitness”, „slim” stanowią znakomity pretekst do nadmiernego objadania się „dietetyczną” żywnością. Produkty light reklamowane są jako wolne od „niezdrowego” tłuszczu. Po pierwsze może i nie zawierają tłuszczu, ale w zamian za to nafaszerowano je innymi substancjami konserwującymi.
8. Picie w trakcie jedzenia
Utarło się, że w trakcie jedzenia popijamy. Często spotykamy stwierdzenia takie jak to: "na śniadanie zamiast kawy, zdecydowanie lepiej jest wypić szklankę zdrowego soku bez cukru." Nic bardziej mylnego. Picie w trakcie jedzenia rozcieńczą soki żołądkowe, przez co mamy problemy z trawieniem. Odstawmy płyny spożywając posiłek i zobaczymy natychmiastowy efekt.
9. Gotowe produkty "bez cukru"
Tego typu produkty przyciągają wzrok, bo wszyscy już wiemy, że cukier jest niezdrowy. Ale to nie znaczy, że nie ma w takich produktach innych rodzajów cukru. Wszystkie soki zrobione naturalnie powinny być przechowywane w lodówce i ich ważność powinna być kilkudniowa. Wszystko inne zawiera konserwanty i inne ulepszacze. Dodatkowo w produkcji żywności masowo stosowany jest sztuczny środek słodzący zwany aspartamem. Obecny jest zwłaszcza w napojach niskokalorycznych, gumie do żucia, lekach, odświeżaczach oddechu, jogurtach i napojach mlecznych, wędlinach. Istnieją badania sugerujące występowanie związku między spożywaniem produktów z zawartością aspartamu a rakiem mózgu i układu limfatycznego.
www.sklep.biobrain.pl
Mięso właśnie zostało usunięte z listy produktów rekomendowanych w zdrowej diecie. Taka decyzja została podjęta podczas ostatniego spotkania Dietary Guidelines Advisory Committee (DGAC), w skład której wchodzą uznani eksperci z zakresu zdrowia i dietetyki. Całkowicie pominięto wcześniej obecne na liście chude mięso. Taka decyzja DGAC bardzo wzburzyła lobby mięsne w USA i z pewnością będzie ono walczyć o zmiany zaleceń. Tego typu decyzja jest conajmniej dziwna, o czym pisałam na wstępie. Wiadomo, że "produkcja" zwierząt jest nieetyczna i woła o pomstę do nieba, ale to ta praktyka jest zła, a nie same mięso, szczególnie te pochodzące od ekologicznych zwierząt.
zmianynaziemi.pl
http://www.otwarteklatki.pl/mieso-usuniete-z-listy-produktow-zalecanych-w-zdrowej-diecie/#.VKy0CJV0z6X
http://www.bbc.com/news/magazine-24464774
już zgłupieć można czytając te blogi, nie tylko twój, wiele innych miesza w głowie, wiec chyba zawierzę swojemu organizmowi i będę jadła to co chce....
OdpowiedzUsuńCiesze sie ze tak myslisz, bo moim zamiarem bylo wlasnie pokazanie sprzecznosci ktora nas otacza. I zgadzam sie z Toba ze nalezy zaufac sobie, poznac co dla nas jest zdrowe a po czym czujemy sie zle.
UsuńKwasowe owoce? Z tego co wiem, to mają zasadowy odczyn, mniejszy lub większy,ale zasadowy
OdpowiedzUsuńMysle ze masz na mysli cytryny I limonki ktore zaliczane sa do kwasowych owocow o zasadowym dzialaniu I to prawda ale sa owoce kwasowe. co nie znaczy ze sa niezdrowe dla nas
UsuńMam na myśli wpis na blogu, który widzę, że został usunięty. Dobrze, bo wprowadzał w błąd.
OdpowiedzUsuń