niedziela, 19 lipca 2015

Joga

Wszyscy możemy się zgodzić, że regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na nasz metabolizm, kondycję serca i płuc, jak również poprawiają nasz nastrój. Dodatkowo w ostatnich latach naukowcom udało się wyselekcjonować grupę genów, która regularnie jest aktywowana podczas ćwiczeń. Jednak wciąż nie rozumiemy, w jaki sposób ćwiczenia fizyczne wpływają na nasze zdrowie i czy regulacja epigenetyczna jest jedynym tego wyrazem. Podejmowane są wysiłki w celu zrozumienia zależności aktywności fizycznej na nasze zdrowie z punktu widzenia molekularnego. Jak do tej pory nie udało się naukowcom potwierdzić zależności pomiędzy aktywacją genów „wrażliwych” na ćwiczenia, a genami które „definiują” poszczególne dolegliwości. Tym niemniej wiemy już dzisiaj, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jak np., bieganie, ćwiczenia siłowe, aerobik, pływanie i joga wpływają pozytywnie na redukcję stresu, regulację nadwagi, i chorób układu krążenia, jak również ostatnie badania pokazują, że aktywny sposób życia wpływa pozytywnie na radzenie sobie z chorobami nowotworowymi.

Wydaje się, że rodzaj aktywności fizycznej nie ma znaczenia na regulację wewnątrzustrojową, należy jedynie wybrać taką jaka nam akurat pasuje. Mi najbardziej odpowiada pływanie i joga. Joga dlatego, że łączy ćwiczenia rozciągające, kontrolowane oddychanie i medytację. Ćwiczę samodzielnie jogę w domu, bo na razie nie mam dostępu do klas, ale uważam, że regularne uczęszczanie na klasy jogi są bardzo pożyteczne. Instruktor zawsze może nam pomóc w utrzymaniu właściwej postawy, coś czego sami tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zrobić, szczególnie jeśli właśnie zaczynamy. Czego się do tej pory nauczyłam, to że niektóre pozycje jogi są bardzo proste i mogą je wykonywać wszyscy niezależnie od wieku, jednak są również takie, które wymagają od ćwiczącego dużej zwinności i gibkości. Ćwiczenie jogi umożliwia łagodzenie napięć mięśniowych, zwiększania zakresu ruchów, poprawia sprawność, kondycję oraz samopoczucie. Chociaż joga należy do dziedziny medycyny alternatywnej, korzyści z niej płynące są udowodnione i naukowo potwierdzone. Zacznę dzisiaj ten cykl od mojej małej rutyny.
 
Moja sekwencja zabiera mi ok 30 minut. Każdą pozycję wykonuję na co najmniej 10 wdechów i wydechów. W przypadku niektórych pozycji przeciągam czas do większej ilości wdechów i wydechów, robię to żeby bardziej się rozciągnąć, a w innych ponieważ akurat dana pozycja dostarcza mi niesamowitej satysfakcji i samozadowolenia. Żeby zachować płynność oddechową w ćwiczeniach dynamicznych wdech robię wykonując ruch w jedną stronę a wydech w drugą.
 

Easy posećwiczenie relaksujące, wzmacniające kręgosłup, i rozciągające (kolana i kostki u nóg)
 
 


Easy pose with chin close to sternumćwiczenie ułatwiające oddychanie, zalecane dla osob cierpiących na astmę (niestety cały czas mam problem z paleniem). W tym ćwiczeniu podciągamy brodę do mostka prostując kręgosłup
 

Easy pose with hands behind the back- ćwiczenie na nadgarstki, wariacja ponizej
 
 

Bound angle posećwiczenie regulujące organy brzuszne jak np. nerki, prostatę i organy płciowe, ćwiczenie relaksujące i rozciągające (uda, kolana)
 
 

Camel pose ćwiczenie regulujące układ krążeniowy, oddechowy i nerwowy, wpływa korzystnie na kręgosłup
 
 
albo
 

Hero posećwiczenie dla średnio zaawansowanych. Początkujący powinni podkładać sobie podpórkę w postaci książki albo koca (ja tak robiłam i po miesiącu mogłam pozbyć się podpórki). Ćwiczenie rozciągające na nogi.
 

Bridge posećwiczenie otwierające klatkę piersiową a z nią serce i płuca i dobre na wzmocnienie nóg i ramion. Relaksuje i jest dobrym ćwiczeniem na poprawienie metabolizmu.
 
 

Fish posećwiczenie otwierające klatkę piersiową i umożliwiające efektywne oddychanie. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie kręgosłupa i szyi.
 

Belly twist posećwiczenie dynamiczne. Ćwiczenie rozciągające i wzmacniające kręgosłup


Reclining bound angle posećwiczenie relaksujące i wzmacniające uda. Ćwiczenie poprawiające krążenie w dolnej części brzusznej
 

Knees to chest posećwiczenie poprawiające metabolizm
 

Happy baby posećwiczenie relaksujące
 
 

Knees to chest pose with rollingĆwiczenie dynamiczne. Pozycja jak powyżej tyle że teraz przekręcamy się na boki. Z wdechem przekręcamy się na jedną stronę i wydechem na drugą.
 
Table pose – ćwiczenie wzmacniające ramiona i kręgosłup.



Child's pose – jest to przede wszystkim ćwiczenie relaksujące ale również ćwiczenie rozciągające i wzmacniające kręgosłup, szyję jak również biodra, uda i kostki. 
 
 

Cat and cow pose – ćwiczenie dynamiczne. Ćwiczenie rozciągające i dobre na kręgosłup.
 
 

Extended puppy pose – ćwiczenie wzmacniające ramiona, biodra górna część kręgosłupa. Ćwiczenie relaksujące.
 
 

Tree pose – ćwiczenie dla średnio zaawansowanych. Początkujący powinni ułożyć stopę na łydce a nie udach. Ćwiczenie rozciągające, wzmacniające nogi i idealne na zachowanie równowagi.
 

Mountain pose – poniżej 3 wariacje na ten sam temat
 
 

Mountain pose with hands behind the back – w tym ćwiczeniu łączymy dłonie na plecach i ściągamy ramiona

Half moon side bend – ćwiczenie dynamiczne. wykonujemy skręty na prawo i lewo. Ćwiczenie rozciągarce boki ciała, poprawiające trawienie i oddychanie. Najlepiej robić to ćwiczenie uśmiechając się :)
 
 

Standing forward bend – ćwiczenie rozciągające, pobudzające krążenie, i metabolizm. Ćwiczenie relaksujące
 
 

Mountain pose – ostatnia pozycja z cyklu Mountain pose
 
 

1 komentarz:

  1. Tak to prawda samo ćwiczenie jogi jest bardzo fajną sprawą i ja również lubię to robić. Nawet już miałem okazję w sklepie https://jogastyl.pl/ zamówić co nieco jeśli chodzi o same akcesoria do ćwiczeń.

    OdpowiedzUsuń