niedziela, 28 lutego 2016

Wspaniały domowy twarożek

Dzisiaj przygotowałam dla wszystkich wspaniały sposób na to, jak w warunkach domowych przygotować naturalny twarożek z jogurtu. Taki twarożek można również zrobić z kefiru, który zawiera bogatszą florę bakteryjną, ale również będzie bardziej zdecydowany w smaku. Twarożek z jogurtu jest bardzo łagodny i osobiście uważam, że jest wyśmienity. W odróżnieniu od sklepowego twarożku śmietankowego, którego konsystencję najbardziej przypomina, twarożek jogurtowy jest zdrowy, bo zawiera przyjazną nam florę bakteryjną. Jak już wcześniej pisałam wegetarianie są zagrożeni niedoborami witaminy B12, a dzisiejsza propozycja to rozwiązanie na te braki. Regularne spożywanie twarożku jogurtowego pozwoli nam na uzupełnianie tych braków w sposób naturalny. Zaletą dzisiejszego przepisu jest również fakt, że możemy zrobić jogurt, albo kefir w warunkach domowych. Jest mnóstwo instrukcji dostępnych w internecie, więc niekoniecznie musimy polegać na jogurcie kupionym w sklepie.
 
 


Sposób wykonania jest bardzo prosty. Osobiście robię taki twarożek z jogurtu greckiego, bo jest gesty, ale można go zrobić z każdego naturalnego jogurtu zawierającego żywe bakterie probiotyczne. Taka sama procedura dotyczy robienia twarożku z kefiru. Do przygotowania serka z jogurtu potrzebujemy gazę, durszlak i trochę cierpliwości. Cały proces zajmuje ok 2-3 dni. Przed wykonaniem serka doprawiam jogurt używając wybranych przypraw. W moim przypadku była to słodka papryka, sól, pieprz i oregano. Zaletą przygotowywania produktów sposobami domowymi jest to, że możemy je tworzyć w zależności od potrzeb, albo upodobań. Przykładowo, do takiego serka możemy również dodać kurkumy, dzięki czemu jeszcze bardziej wzbogacimy go walorami dietetycznymi i zabarwimy w naturalny sposób. Dodawanie kurkumy do takiego serka to rewelacyjny sposób na wykorzystanie tej niezwyklej przyprawy na co dzień. Próbowałam również przyprawiać serek po odciśnięciu serwatki, ale ponieważ jest on już bardziej zwarty dobre wymieszanie przypraw nastręcza problemów, więc nie polecam. W związku z tym proponuję przyprawiać nasz serek przed odciśnięciem. Mam nadzieję, że dostarczyłam wam nowej inspiracji na to co robić, żeby w konsekwentny sposób usuwać konserwanty z naszej diety, kreować ciekawe dania w kuchni i wprowadzać zdrowe nawyki do codziennej diety.
 

 


Składniki:


500 ml jogurtu greckiego (albo innego naturalnego jogurtu lub kefiru)
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 plaska łyżeczka soli himalajskiej
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżka oregano


Jogurt przyprawiamy i dobrze mieszamy. Na sitko rozkładamy gazę i na nią wykładamy przyprawiony jogurt. Zawijamy gazę i przyciskamy ciężarem. Może to być puszka, albo słoik - jak ja to zrobiłam. Sitko kładziemy na miskę, żeby zbierać odciśniętą serwatkę. Wszystko wstawiamy do lodówki na 2-3 dni. Im dłużej, tym serek będzie bardziej zwarty. Po wyjęciu z gazy formujemy serek na pożądany kształt (można w tym momencie dodać pokrojone suszone pomidory). Ja robię z niego walec i owijam go papierem do pieczenia i ponownie wstawiam do lodówki na parę godzin. Po rozwinięciu z papieru mamy serek, który można kroić nożem. Taki serek smakuje mi bardzo z rzodkiewką. Spróbujcie i zobaczycie dlaczego. Jeśli chodzi o serwatkę to można jej użyć do rozpoczęcia fermentacji jak np. do kiszenia warzyw, albo użyć tej serwatki do fermentacji roślin strączkowych, ryżu, kasz itp., żeby pozbyć się kwasu fitynowego.
 
Smacznego!
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz