Domowe pesto, czerwone lub zielone, na każdą okazję. Dzisiaj niezwykłe przepisy na pesto. Zawsze się udaje i dobrze smakuje. Robimy je prawie z każdych warzyw i można je wykorzystać praktycznie do wszystkiego, szczególnie latem. Dodajemy je do makaronu, grillowanego mięsa lub warzyw, sałatki (makaronowej, ryżowej albo ziemniaczanej), pieczywa zamiast masła albo można zrobić z niego farsz do pierogów łącząc je z ziemniakami.
Domowe pesto zastąpiłam drogimi i trudnymi do dostania orzeszkami piniowymi orzechami laskowymi, prażonymi migdałami albo orzechami włoskimi. Można użyć pestek słonecznika albo dyni w przygotowywaniu pesto. To, jakie wyjdzie zależy od naszej wyobraźni. Zeby wam pomóc zamieszczam dzisiaj 11 różnych przepisów na domowe pesto (znajduje się tu również przepis na klasyczne pesto z bazylii). Takie pesto może przetrwać w lodówce do 2 tygodni jeśli włożycie je do wymytego słoiczka szklanego. Starajcie się nie przechowywać żywności w pojemnikach plastikowych, szczególnie jeśli planujecie dłuższe przechowywanie.
Mam nadzieję, że dzisiejsze przepisy rozbudzą w Was wyobraźnię i zachęcą do eksperymentowania w kuchni i wykorzystywania warzyw i ziół w przygotowywaniu potraw.
Pesto z brokułów
1 mała główka brokułów
2 ząbki czosnku
garść pokrojonej bazylii
trochę natki pietruszki
3/4 szklanki startego parmezanu
1/2 szklanki starkowanych orzechów włoskich
2 łyżki oliwy
sok z 1/4 pomarańczy
skórka z cytryny
sól, pieprz
Brokuły zblanszować. Natkę pietruszki i bazylię drobno posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, brokuły, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do spaghettii.
www.zesti.be
Pesto z karczochów i suszonych pomidorów
1 puszka karczochów
6 suszonych pomidorów
2 ząbki czosnku
3/4 szklanki starkowanego parmezanu
1/2 szklanki migdałów
4 łyżki oliwy
sok z 1/4 pomarańczy
trochę chilli
sól do smaku
Odcedzić zalewę z karczochów, pokroić. Przełożyć do miski. Do miski włożyć pokrojone suszone pomidory, wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do sosu pomidorowego.
3 średnie buraki (ugotowane)
3 ząbki czosnku
1/2 szklanki migdałów (albo orzechów pistacjowych)
1 szklanka parmezanu
1/4 szklanki soku z cytryny
1/4 szklanki oliwy
sól, pieprz do smaku
Buraki ugotować a jak ostygną ściągnąć skórkę i pokroić. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą).
Można użyć do spaghetti.
1 mały bakłażan
2 czerwone papryki (albo 1 duza)
1/2 szklanki orzechów włoskich
2-3 ząbki czosnku
3/4 szklanki parmezanu
2-3 łyżki oliwy
sok z 1/2 cytryny
garść natki pietruszki
szczypta chilli
Bakłażana i paprykę upiec w piekarniku. Bakłażana nakłuwamy i pieczemy do momentu, aż się zapadnie. Paprykę pieczemy, aż skórka sie przypiecze. Bakłażana przekrajamy na pół i łyżką wyciągamy miąższ. Zdejmujemy skórkę z papryki i kroimy. Przełożyć wszystko do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone orzechy (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do grilowanych warzyw.
2 szklanki świeżego szpinaku
1/2 szklanki liści tymianku
1/2 szklanki migdałów
3 ząbki czosnku
1/2 szklanki starkowanego parmezanu
sól do smaku
sok z cytryny do smaku
2-3 łyżki oliwy
Pokroić liście szpinaku, tymianek. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do pieczonego albo grilowanego mięsa lub ryby.
2 pęczki natki pietruszki
3 ząbki czosnku
3 ząbki czosnku
garść zmielonych migdałów
2-3 łyżki parmezanu
oliwa z oliwek
sok z cytryny do smaku
sól i pieprz do smaku
Natkę pietruszki drobno posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do pieczonego kalafiora albo zupy kalafiorowej.
2 szklanki jarmużu sparzonego
1/2 szklanki pokrojonej bazylii
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki migdałów (albo orzechy włoskie, jeśli tak to 1/4 szklanki)
1/2 szklanki parmezanu
oliwa z oliwek
sok z cytryny
sól pieprz
Jarmuż zblanszować w gorącej wodzie przez 5 minut. Wystudzić. Bazylię posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), jarmuż, parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do spaghetti albo pierogów (łącząc je z ziemniakami).
1 pęczek szparagów
1/4 szklanki migdałów (albo orzechów pistachio)
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki pokrojonej bazylii
skórka z cytryny
sok z cytryny do smaku
2/3 szklanki parmezanu
oliwa z oliwek
sól, pieprz do smaku (można dodać odrobinę sera Brie do smaku)
Szparagi zblanszować w gorącej wodzie przez 5 minut. Wystudzić. Bazylię posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), szparagi, parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, skorka cytrynowa, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do spaghetti albo ryżu.
1 główka upieczonego czosnku
1 upieczona papryka (zdjęta skórka)
1/2 szklanki pokrojonej bazylii
garść świeżego oregano
2/3 szklanki migdałów
1/2 szklanki parmezanu
oliwa z oliwek
sok z cytryny
sól, pieprz do smaku
Główkę czosnku przekroić na pół. Posypać solą i pokropić oliwa. Wyłożyć na folię aluminiową i zawinąć. Piec w piekarniku w 180 stopniach przez ok 40 min. Jak czosnek zbrązowieje tzn., że jest gotowy. Po wystudzeniu wycisnąć masę czosnkową. W międzyczasie upiec paprykę tak, żeby skórka się przypiekła i zaczerwienila. Zdjąć skórkę po lekkim przestudzeniu (skórka lepiej schodzi jak papryka jest ciepła). Bazylię i oregano posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, papryke bez skorki, zmielone migdały (ja mielę orzechy, migdały w młynku do kawy), parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do grillowanych warzyw albo mięsa.
2 szklanki pokrojonej bazylii
2 ząbki czosnku
1/4 szklanki orzeszków piniowych
1/2 szklanki parmezanu
oliwa z oliwek
sok z cytryny
sól pieprz
Bazylię posiekać. Przełożyć do miski. Do miski włożyć wyciśnięty czosnek, prażone orzeszki piniowe, parmezan i trochę oliwy. Miksować ręcznym blenderem, aż utworzy się masa. Dolewać oliwy aby osiągnąć wymaganą konsystencję. Na koniec przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tak przyrządzone pesto może stać w lodówce ok 1-2 tygodni (w miseczce owiniętej folią spożywczą). Można użyć do spagettii albo sosu pomidorowego.
SMACZNEGO!