wtorek, 24 lutego 2015

Pizza


Postanowiłam że dzisiaj opublikuję 10 przepisów na pizzę. Pizza należy do najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych potraw, tak więc każdy z nas powinien potrafić przygotowywać ją również w domu, Najczęściej jemy ją w restauracji, ponieważ taka jest najlepsza. Jest pieczona we właściwym piecu, jest chrupka i ciasto nie jest gumowate. Na dzisiaj przygotowałam przepis na robienie pizzy takiej jaką zwykle jemy w restauracji, albo bardzo podobna. Ciasto jest cienkie i chrupkie, i zrobienie jej nie zajmuje dużo czasu. Jedyny problem to taki, że jak chcemy przygotować 4 pizze dla całej rodziny będzie problem z dostarczeniem ich na stół w tym samym czasie. Możemy zrobić równocześnie 2 pizze, a dwie pozostałe pojawią się na stole z 15 minutowym opóźnieniem. Do zrobienia takiej pizzy potrzebne są 2 patelnie teflonowe, najlepiej takie do smażenia naleśników, płaskie. Pizzę taką najpierw smażymy na gazie, a potem wkładamy do piekarnika na grilla. Jest to rewelacyjny sposób robienia pizzy w domu, jeśli nie ma się specjalnego pieca i kamienia na pizzę. Jak zobaczycie poniżej większość moich przepisów to przepisy na zrobienie wegetariańskiej pizzy, ale można je prosto zmienić dodając, albo kiełbasę albo mięso mielone albo kurczaka. Ja tak przynajmniej robię, jak przygotowuję pizzę dla nas. Moja wersja zawsze jest bez dodatków mięsnych. Serdecznie polecam spróbowanie mojego przepisu na pizzę, a zobaczycie, że częściej będziecie ją przygotowywać w domu i rzadziej chodzić do restauracji żeby delektować się jej smakiem.


1. Pizza z krewetkami i ananasem

50 g mrożonych krewetek które odmroziliśmy
2 plastry ananasa pokrojone w kostkę
1/4 czerwonej cebuli
sos pomidorowy
tarkowany ser do pizzy
świeże zioła takie jak bazylia albo natka pietruszki

Ciasto (6):

3 1/2 szklanki mąki
1 łyżka soli, szczypta pieprzu i 1 łyżeczka suszonych ziół
3/4 szklanki cieplej wody plus 1 opakowanie suchych drożdży
szczypta cukru do drożdży
1/2 szklanka cieplej wody plus 1/4 szklanka oliwy z oliwek

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól, pieprz i suszone zioła. W cieplej wodzie z cukrem rozpuszczamy drożdże i czekamy, aż uaktywnią się. Do drugiej szklanki wlewamy ciepłą wodę i oliwę. Po uaktywnieniu drożdży wlewamy płyny do mąki i zarabiamy ciasto w misce do połączenia. Potem wyjmujemy ciasto na blat, posypujemy lekko mąką i zagniatamy, aż ciasto stanie się elastyczne i w miarę twarde. Z tej porcji wyjdą 4 okrągłe pizze, idealnie pasujące na patelnię teflonową. Dzielimy ciasto na 6 części i w zależności od tego ile mamy do zrobienia, albo wszystkie części odstawiamy do miski nasmarowanej olejem, albo część wkładamy do woreczka i wkładamy do lodówki jak będziemy robić pizzę następnego dnia albo do zamrażalnika, jeśli chcemy zrobić pizzę później.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na średnim ogniu, aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni (ok 1-2 minuty). W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu pomidorowego (przygotowanego wg przepisu zamieszczonego tutaj) i posypujemy ten sos oreganem. Następnie posypujemy sos żółtym serem i na to wykładamy krewetki, pokrojony ananas i czerwoną cebulę. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut (wszystko zależy od tego jak działa nasz piekarnik, każdy z nas powinien poeksperymentować, ciasto po brzegach powinno lekko się przypiec a ser roztopić). Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
realhousemoms.com
 


2. Pizza wegetariańska

1/2 cukinii pokrojonej w paski
1/2 słodkiej papryki pokrojonej w paski
1/4 czerwonej cebuli
8 oliwek
4 suszone pomidory
opcja: pieczarki

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej. Warzywa kroimy w paski i potem pieczemy w piekarniku na papierze do pieczenia na „al dente”.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu, aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu pomidorowego (przygotowanego wg przepisu zamieszczonego tutaj) i posypujemy ten sos oreganem. Następnie posypujemy sos żółtym serem i na to wykładamy lekko przypieczone warzywa plus oliwki i suszone pomidory wcześniej namoczone w gorącej wodzie. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
thefirstmess.com
 


3. Pizza z cebulą i kozim serem

1 cebula
ocet balsamiczny
kozi ser
1 łyżka kaparów

Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na małym ogniu ciągle mieszając. Smażymy cebulę, aż będzie szklista, nie może się przypalić. Ponieważ smażymy cebulę na małym ogniu będziemy stać przy płycie ok 20 minut. Pod koniec smażenia lekko solimy i dodajemy ocet balsamiczny. Sprawdzamy, cebula powinna być słodka.

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu, aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy wcześniej przygotowaną cebulę i posypujemy żółtym serem. Następnie rozrzucamy kozi ser i kapary. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami. Można przygotować surówkę (albo z kapusty albo z sałaty) i wyłożyć ją również na pizzę przed podaniem.
 
thekitchn.com


4. Pizza z wędzonym łososiem

1 torebka kaszy gryczanej
25g wędzonego łososia
50 g wędzonego pstrąga
3 rzodkiewki
1 łyżka kaparów

Kaszę gryczaną sfermentować wg przepisu zamieszczonego tutaj. Następnego dnia ugotować kaszę gryczaną, odcedzić wodę. Pokroić łososia, i pstrąga, dodać do kaszy. Pokroić w cienkie plasterki rzodkiewkę i kapary, dodać do kaszy. Wszystko wymieszać. Tego farszu będzie za dużo, więc resztę możemy zjeść jako sałatkę na lunch.

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu pomidorowego (przygotowanego wg przepisu zamieszczonego tutaj). Następnie wykładamy wcześniej przygotowaną kaszę i posypujemy żółtym serem. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
blovelyevents.com
 


5. Biała Pizza z ostrym bakłażanem

ostry bakłażan przygotowany wg przepisu zamieszczonego tutaj
sos Alfredo przygotowany wg przepisu zamieszczonego tutaj


Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu Alfredo przygotowanego wg przepisu zamieszczonego tutaj. Następnie posypujemy żółtym serem i wykładamy łyżeczką ostry bakłażan przygotowany wg przepisu zamieszczonego na:. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 

www.barkers.co.nz

6. Pizza ze szpinakiem, karczochami i suszonymi pomidorami

Kilka karczochów z puszki (bez liści, liście są drewniane i trudno je jeść)
garść świeżego szpinaku
5 suszonych pomidorów

Wyjmujemy karczochy z puszki i odcinamy liście. Suszone pomidory zalewamy gorącą wodą i odstawiamy. Gdy zmiękną odcedzamy wodę i kroimy pomidory na pół.

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu pomidorowego (przygotowanego wg przepisu zamieszczonego tutaj) i pokrojony szpinak. Posypujemy pizzę żółtym serem i wykładamy pokrojone karczochy i suszone pomidory. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
sallysbakingaddiction.com
 
 
7. Biała pizza z kurczakiem

sos Alfredo przygotowany wg przepisu zamieszczonego tutaj
kawałki kurczaka
estragon
8 oliwek

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu Alfredo przygotowanego wg przepisu zamieszczonego na: http://elagryz.blogspot.dk/2014/06/pasty-i-dipy-do-pieczywa-i-warzyw.html. Następnie posypujemy żółtym serem i wykładamy kurczaka i pokrojone oliwki. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
foodiemisadventures.com
 

8. Pizza Margheritta

1 mozzarella
sos pomidorowy
tarkowany ser do pizzy

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu pomidorowego (przygotowanego wg przepisu zamieszczonego na: http://elagryz.blogspot.dk/2014/09/nalesniki-10-roznych-przepisow.html) i posypujemy żółtym serem. Następnie rwiemy świeżą mozzarellę i rozrzucamy ją po pizzy. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami, najlepiej bazylią.
 
allfreecopycatrecipes.com

9. Pizza z porem i serem camembert

1 por
1/2 sera camembert
2 łyżki zielonego groszku

Białe części pora kroimy i wrzucamy na patelnię z roztopionym masłem. Smażymy często mieszając, aż por stanie się szklisty. Wlewamy trochę białego wina i odparowujemy alkohol. Odstawiamy.

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy podsmażony por, na to kawałki sera camembert, groszek i posypujemy żółtym serem. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
www.williams-sonoma.com

10. Pizza z burakami i fetą

1 burak
feta
sos cezar przygotowany wg przepisu zamieszczonego tutaj

Buraka pieczemy w piekarniku, aż będzie miękki. Sos cezar przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego tutaj

Ciasto na pizzę przygotowujemy wg przepisu zamieszczonego powyżej.

Gdy ciasto potroi swoją objętość odgazowujemy i w rękach formujemy placek wielkości patelni teflonowej. Staramy się nie wałkować ciasta. Następnie kładziemy placek na patelnię i smażymy na ogniu aż pojawią się bąbelki i ciasto się lekko przyrumieni od spodu. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na grilla. Na przyrumienione ciasto wykładamy nie za dużo sosu cezar i ser żółty. Następnie wykładamy pokrojonego buraka i fetę. Całość z patelnią wkładamy do piekarnika na ok. 5-6 minut. Przed podaniem posypujemy pizzę świeżymi ziołami.
 
theroastedroot.net
 
 
Smacznego!

sobota, 14 lutego 2015

Dieta makrobiotyczna

Na życzenie dzisiejszy blog poświęcę diecie makrobiotycznej, opracowanej na początku XX wieku przez japońskiego filozofa George Ohsawa Tak więc dieta makrobiotyczna jest bliska Japonii i filozofii Yin-Yang. Dieta makrobiotyczna jest dietą wysokoenergetyczną, ponieważ jest oparta na spożywaniu warzyw i produktów roślinnych. Pomimo, że nie ma dowodów naukowych, że taka dieta jest lecznicza i prozdrowotna, to fakt, że jest oparta na produktach wysokoenergetycznych sprawia, że stosując się do niej podnosimy własny stan energetyczny (czyli usuwany choroby), jak również przesuwamy równowagę kwasowo-zasadowa w stronę zasadowości. Przykładowo pokarmy kwasowe, to produkty mięsne, jak również nabiał, które nie występują w tej diecie. Tak więc dieta makrobiotyczna jest odmianą diety wegetariańskiej, która została stworzona na potrzeby ludności japońskiej. Nie ma w niej produktów pochodzenia zwierzęcego, ale jest uzupełniana rybami i owocami morza,które są bardzo popularne w tej części ziemi. Poza tym brak w niej jest nabiału, a probiotyki są dostarczane poprzez regularne jedzenie różnorodnych kiszonek. Zabrania się spożywania owoców cytrusowych, ale trzeba również pamiętać, że owoce cytrusowe nie są naturalnie hodowane w Japonii, więc może zakaz jedzenia tych właśnie owoców bierze się stąd, że nie są one naturalnymi produktami Japonii. Podstawą tej diety jest komponowanie posiłków z naturalnie hodowanych warzyw i warzyw sezonowych. Jeśli chcemy stosować się to zaleceń tej diety powinniśmy używać produktów, które są popularne u nas. Tak więc my również nie powinniśmy jeść owoców cytrusowych, więcej spożywać kasz niż ryżu i stosować warzywa, które naturalnie hoduje się w Polsce. Uzupełnieniami tej diety będą ryby, a nie owoce morza.
 
www.figa.pl
 
 
Główne założenia diety makrobiotycznej to opieranie diety na spożywaniu węglowodanów. 40-60% diety powinna być oparta na spożywaniu ryżu. Ponieważ dieta makrobiotyczna stała się popularną dietą na całym świecie, została przerobiona i rekomenduje się spożywanie kasz, i zbóż, które są charakterystyczne dla innych stron świata. Często w opracowaniach widzimy rekomendacje spożywania pieczywa pełnoziarnistego, ale jest to wynik nagonki obecnych czasów, by spożywać takie pieczywo, a nie białe, bo uważa się, że takie jest zdrowsze. Patrzymy na tego typu rekomendacje z przymrożeniem oka, ze względu na obecność kwasu fitynowego (zobacz: 10 mitów natemat zdrowego odżywiania , kwas fitynowy). Dodatkowo rekomenduje się spożywanie warzyw (25-30%), najlepiej mało przetworzonych. Najczęściej gotujemy warzywa na parze, albo jemy je nieprzetworzone. Do posiłków dodajemy kiszone warzywa, w celu dostarczania probiotyków. W diecie powinny również występować warzywa strączkowe (5-10%, co znaczy że jemy je najwyżej 2 razy w tygodniu), oraz orzechy i pestki, które również spożywamy okazjonalnie. Przykładowo szklanka orzechów powinna być spożywana raz na tydzień. Ryby i owoce morza goszczą na naszym stole tylko dwa razy w tygodniu. Usuwamy z takiej diety sztuczną i przetworzoną żywność, soki owocowe, biały cukier, herbatę, kawę, alkohol, nabiał, i nadmierne używanie przypraw.
 
www.erewhonmarket.com
 
 
Nie zapominajmy że makrobiotyka to również sposób na życie, albo filozofia życia. Zasady filozofii makrobiotycznej opierają się na byciu szczodrym, odpowiedzialnym za swoje działania, przyjaznym dla wszystkich, świadomym otaczającej nas przyrodzie i żyjących w niej istot. Makrobiotyczne życie to również praktyka prostego życia, wykorzystywania własnych doświadczeń dla własnego rozwoju, kształtowanie poczucia humoru i podchodzenia do życia z dystansem.
 
kobietynamedal.pl
 
 
 

Myślę, że obojętnie, czy pokochacie dietę makrobiotyczną czy pozostaniecie przy swojej, warto wykorzystać jedną zasadę i regularnie spożywać kiszonki po jedzeniu. Co ciekawe, na wszystkich stronach poświęconych nowym trendom kulinarnym eksperci przewidują, że najważniejszym trendem kulinarnym nadchodzących lat będą kiszonki. Szacuje się, że zbliżająca się dekada będzie dekadą kiszonek. Nie sadzę, że taki zwrot jest związany z dietą makrobiotyczną, ale z ciekawym smakiem i różnorodnością możliwości wykorzystania własnej inwencji i pomysłowości.


www.karyandmarkmoveupstate.com
 
www.elvirasallnatural.com
 
Jak się okazuje można kisić prawie każde warzywa. Kisimy kapustę i ogórki, ale również rzodkiewki, brokuły, zieloną (albo żółtą) fasolkę, brukselkę, kalarepę, paprykę, marchew, seler, kalafior, cebulę, czosnek, ziemniaki i buraki. Możemy kisić warzywa w całości, albo pokrojone w kawałki.
 
www.mywholefoodromance.com
 
www.probioticjar.com
 
Do kwaszenia warzyw używamy 2% roztworu wody i soli, tak więc na szklankę przefiltrowanej wody dodajemy w przybliżeniu 1 łyżeczkę soli (albo 5g soli na 250 ml wody). Warzywa takie jak ogórki i papryka mają tendencję do pleśnienia, tak więc do ich kiszenia używamy roztworu 5%. Tradycyjnie do solanki dodaje się korzeń chrzanu, czosnek, koper, liść laurowy, ziarna pieprzu. Oprócz tego niektórzy dorzucają liście chrzanu, wiśni, porzeczek, winogron lub dębu.
 
Smacznego!

niedziela, 8 lutego 2015

Naturalne sposoby na różnorodne dolegliwości część 3

Dzisiaj ostatnia część domowych sposobów na zwalczanie różnorodnych dolegliwości. Na dzisiaj przygotowałam zbiór różnorodnych przepisów na naturalne napoje pomagające przywracać równowagę takim narządom jak: nerki, wątroba, płuca, tarczyca, zatoki i stawy. Większość tych napojów można stosować jako sposób na wzmocnienie odporności i pić przez cały dzień zamiast wody. U nas w domu szczególnym powodzeniem cieszy się napój zrobiony z całych cytryn, natki pietruszki i miodu. Przyjrzyjcie się dokładnie tym przepisom, a zobaczycie, że nawet jeśli nie macie problemów z „nerkami” to shake z kiwi i banana brzmi wystarczająco atrakcyjnie, żeby go zaadoptować i pić codziennie. Nie dość, że jest zrobiony z wysokoenergetycznych owoców, to dodatkowo zawiera orzechy. Taki shake to pomysł na robienie własnych wysokoenergetycznych posiłków.
 
Na nerki
 
Shake    : 1 kiwi, 1 bana, sok z 1/2 cytryny, 1/2 szklanki orzechów, 1/2 szklanki natki pietruszki, 1 szklanka wody. Wszystko zblendować razem i pic na czczo.
 
 
Mikstura: 1 szklanka oliwy z oliwek (najwyższej jakości), 1 szklanka ekologicznego miodu, 250 g cytryny (umytej w zasadowej wodzie, zob:), 250 g korzenia pietruszki, 1 szklanka klonowego syropu. Cytrynę pokroić a potem zmiksować ręcznym blenderem. Pokroić pietruszkę i dodać do pojemnika, w którym znajduje się cytryna. Dodać pozostałe składniki i wszystko zmiksować na gładko. Przelać do szklanego słoika i trzymać w lodówce. Spożywać 1 łyżkę mikstury rano na pusty żołądek.
 
Sok z natki pietruszki – wycisnąć sok w sokowirówce i pić od 30-60 ml dziennie. Przechowywać w lodówce, jeśli zajdzie potrzeba.
 
 
 
Na wątrobę
 

Metoda z rodzynkami: 1/2 szklanki rodzynek zalać wodą. Odstawić na 15 minut. Odlać i umyć rodzynki. Zalać zimna woda i odstawić na 24 godziny. Następnie wypij wodę i zjedz rodzynki. Połóż się do łózka na ok 2 godziny z ciepłym termosem (albo butelka gorącej wody zawiniętej w ręcznik), który układamy po prawej stronie brzucha. Proces ten powtarzamy co tydzień przez miesiąc.

 


 

Na tarczycę
 
Sok: 1 szklanka soku z żurawiny domowej roboty (niesłodzony), 7 szklanek wody, 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/4 łyżeczki imbiru w proszku, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 3/4 szklanki soku z pomarańczy (ok 3 pomarańczy), 1/4 szklanki soku z cytryny (ok 2 cytryny). Wszystko oprócz soku z pomarańczy i cytryny zagotować i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Po ostudzeniu dodać sok z pomarańczy i cytryny. Pić przez cały dzień.
 
 
 
Na zatoki i zapchany nos
 
Płukanka: odrobina soli na szklankę ciepłej wody. Wymieszać i wciągać wodę przez nozdrza.
 
 
 
Okłady: 1/2 szklanki soli, ręcznik. Sól pogrzać na patelni. Wysypać na ręcznik i szczelnie zawinąć. Położyć taki kompres na czoło i trzymać, aż wystygnie. Powtarzać ten proces do momentu, gdy pozbędziemy się wydzieliny.
 
Na obniżenie cholesterolu
 
Sok: 2 cytryny (umytych w zasadowej wodzie z sodą oczyszczoną), 2 pęczki natki pietruszki, 1 litr wody, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 czubata łyżka naturalnego miodu. Wodę zagotować i ostudzić. Dodać pokrojoną cytrynę i natkę. Odstawić na 24 godziny. Zmiksować, przecedzić i pić rozcieńczony (1/3) zamiast wody, albo stężony na czczo z samego rana.
 
 
Na stawy, reumatyzm
 
Ostra oliwa: 10 ostrych papryk, 2 szklanki oliwy. Ostrą paprykę pokroić, a potem zmiksować. Zalać oliwą i przelać do słoika. Odstawić w ciemne miejsce na tydzień. Po tygodniu przecedzić. Używać oliwy do rozgrzania bolących miejsc. Posmarować miejsce. Owinąć w ciepły ręcznik i poczekać, aż pieczenie ustanie. Na początku stosować 3 razy dziennie, a po upływie miesiąca stosować oliwę tylko raz dziennie.
 
Na płuca
 
Sok zrobiony z 6 ząbków czosnku, 1 czerwonej cebuli, 7 rzodkiewek, 1 szklanki soku z cytryny i 1 szklanki miodu. Warzywa pokroić i zmiksować blenderem. Dodać sok z cytryny i dobrze wymieszać. Przecedzić przez sitko. Wykończyć dodając miód. Przechowywać miksturę w szklanym pojemniku w lodówce i spożywać po 2 łyżki w ciągu dnia. Mikstura może być przechowywana w lodówce przez tydzień.
 
Pić sok ze świeżego ananasu, albo regularnie spożywać świeży ananas.
 
 
Sok z grejpfruta
 
Sok z marchwi
 
 

niedziela, 1 lutego 2015

Naturalne sposoby na różnorodne dolegliwości część 2

Dzisiaj następna cześć domowych sposobów na zwalczanie różnorodnych dolegliwości. Ta część jest poświęcona jelitom czyli trawieniu. Jak zobaczycie poniżej motywem przewodnim w zachowaniu dobrego zdrowia jest spożywanie czosnku, octu jabłkowego i soków warzywnych. Zbuntowane jelita to dolegliwości, które pojawiają się z wiekiem, tak więc dzisiejszy blog nie jest poświęcony osobom młodym. Osoby młode mogą jeść wszystko i łamać wszystkie znane zasady zdrowego odżywiania bez większych skutków. Problemy związane z trawieniem u ludzi młodych, to jak chwilowa burza, której skutki są odczuwalne, ale chwilowe. Przykładowo tydzień temu natknęłam się na informacje na blogu, że picie w trakcie jedzenia jest wskazane jeśli dana osoba chce pić. Myślę że tego typu zalecenie jest skierowane do osób młodych, bo te mogą wszystko. Ale osoby po 40-ce nie mogą już tak wiele, więc odstawienie napojów w trakcie posiłków pomaga im natychmiastowo w pozbyciu się zgagi i ułatwia trawienie, obojętnie, czy posiłek był mały czy duży. Obojętnie czy jesteśmy młodzi czy już nie, na pewno poniższe sugestie pomogą nam w zachowaniu zdrowia.

Sposoby na trawienie, zaparcia i inne dolegliwości

Czosnek: Jeść ząbek czosnku (surowy) razem z posiłkiem przez tydzień, żeby pozbyć się niechcianych bakterii jelitowych. Po takiej kuracji powinniśmy wprowadzić do diety błonnik i pożyteczne bakterie – bakterie kwasu mlekowego - z jogurtu albo kefiru. W przypadku produktów zawierających dużo błonnika takich jak, kasze, płatki, orzechy i ziarna spożywaj je po wcześniejszej fermentacji (zob. tutaj)

articles.mercola.com
 
Ocet jabłkowy rozcieńczony z wodą – pić przed posiłkami

fronlock.com

Na zgagę dobrze jest żuć gumę po jedzeniu. Zasadowa ślina pomoże zneutralizować kwasowe soki żołądkowe.

Małe i częste posiłki

Na biegunkę najlepiej jest zjeść medyczny węgiel, a jeśli nie masz go pod ręką to zjedz 50 g czekolady. Jedzenie więcej niż 50 g czekolady dziennie prowadzi do zaparć.

Mięta

wizaz.pl


Dodatkowo opisałam metody na zaparcia w oddzielnym blogu: http://elagryz.blogspot.dk/2014/09/nie-idz-w-zaparte.html.


Sposoby na jelita

Smoothie z jabłka: Zmiksować 2 jabłka i wymieszać je z 1 łyżką kaszy jaglanej (wcześniej sfermentowanej wg: i ugotowanej). Jeść na czczo codziennie

naturalnoshing.wordpress.com
 
Smoothie #2: sok z 1 mango plus 1 jabłko i 1 gruszka. Wszystko zmiksować blenderem. Pic na czczo z samego rana.

realfood.tesco.com
 
Sok z marchwi: pic codziennie na pól godziny przed obiadem

buckheadmassage.com

Smoothie z gruszki: zmiksować 1 gruszkę z wodą i pic codziennie

Sok z czarnych jagód
 
Rożnego rodzaju soki warzywne pite na pól godziny przed posiłkami zamiast zup. Dla tych, którzy mają problem z wypiciem dużej ilości soków proponuję mrożenie soków, a potem ich rozmrażanie. Osobiście nie próbowałam, ale w najbliższej przyszłości to zrobię. Z teoretycznego punktu widzenia nie widzę przeszkód. Ale lepiej jest przechowywać w słoiczkach napełnionych po brzegi, żeby pozbyć się powietrza. Można dodać trochę soku z cytryny, żeby przedlużyć "ważność" danego soku.
 
Herbata miętowa
 
 
Cudowny Napój – na wszystko
 
 
Sok #1: 1 marchew, 1 ziemniak, 1 jabłko, 1 cm imbiru. Zrobić sok w sokowirówce i wypić od razu. Pic na czczo codziennie. Sok dobry jest na oczyszczanie, na wzmocnienie organizmu, na wzmocnienie płuc, na zły oddech i na wszelkiego rodzaju bóle.

pamelasalzman.com

Sok #2: 1 marchew, 2 pomarańcze, 1/2 ogórka, 10 liści mięty, 1 cm imbiru. Wycisnąć sok w sokowirówce i pic na pól godziny przed posiłkami.

juicerecipes.com
 
Złote mleko: 1/4 szklanki kurkumy, 1/2 łyżeczki pieprzu, 1/2 szklanki filtrowanej wody. Wymieszać wszystko razem i podgrzać ciągle mieszając, aż stworzy się gęsta pasta. Ostudzić i przechowywać w słoiczku w lodówce. Teraz robimy złote mleko – składniki: 1 szklanka mleka migdałowego, lnianego, kokosowego (zob. tutaj), 1 łyżeczka oleju kokosowego, 1/2 łyżeczki pasty z kurkumy (zobacz wyżej), miód do smaku. Wszystko wymieszać razem.

spicesanctuary.blogspot.com
 
Napój czosnkowy: 1 szklanka octu jabłkowego, 1 szklanka ekologicznego miodu, 8 ząbków czosnku. Zmiksować wszystko razem, trzymać w lodowce nie dłużej nie tydzień. Pic 2 łyżki rozcieńczone w szklance wody z samego rana na pusty żołądek