sobota, 30 maja 2015

10 pomysłów na ciepłą kolację

Warto gromadzić pomysły na ciekawe potrawy. Mając rożnego rodzaju przepisy jesteśmy w stanie przygotować posiłek, który nas nic nie kosztuje. Żeby gotowanie było przyjemne warto nabrać zwyczaju przygotowywania półproduktów jak np. trzymać w lodówce własny sos pomidorowy, dipy, u mnie w domu zawsze jest przygotowany farsz szpinakowy, tak na wszelki wypadek, oraz potrawy takie jak letcho, wegetariańskie curry, albo chili wegetariańskie. Mając takie składniki pod ręką nie będzie nas przerażać możliwość przygotowania ciepłego i łatwego posiłku. Dzisiaj zamieszczam 10 przepisów na szybkie dania, które idealnie nadają się na kolację. Zamiast tradycyjnych kanapek, które z pewnością już nam się znudziły proponuję dania na ciepło, które również łatwe są w przygotowaniu. Jak zobaczycie poniżej dzisiejszy blog z przepisami wygląda inaczej. Jest oparty na półproduktach których przepisy powinniście już znać z moich wcześniejszych wpisów :) Odnośniki do wcześniejszych przepisów potraktujcie jakbyście sięgali po nie do lodówki, bo wcześniej je przygotowaliście. Dlatego dzisiejsze przepisy nie są właściwie przepisami, ale wskazówkami. Mam nadzieję, że wam się spodobają.
 
1. Tosty z tortilli

Tosty z tortilli są super sposobem na przygotowanie innej kolacji, która również jest smaczna i szybka w przygotowaniu. Tortillę możemy kupić i trzymać w szafce. Nie musimy smażyć naleśników, wystarczy że wyjmiemy gotową tortillę i wypełnimy ulubionym farszem. Może to być farsz szpinakowy, taki jaki zamieściłam na poście o naleśnikach (http://elagryz.blogspot.dk/2014/09/nalesniki-10-roznych-przepisow.html), albo hummus (http://elagryz.blogspot.dk/search/label/hummus). Tortilla z hummusem super smakuje z letcho (http://elagryz.blogspot.dk/search/label/leczo). Może to być farsz zrobiony z mięsa mielonego, albo po prostu własny sos pomidorowy i dużo sera. Zapiekamy takie tosty w opiekaczu. Tego typu danie jest proste w wykonaniu pod warunkiem, że mamy tendencję do przygotowywania farszów i trzymania ich w lodówce. Ja tak przynajmniej robię. Gotuję w weekendy, a w ciągu tygodnia jedynie wykorzystuję wcześniej przygotowane półprodukty do przygotowania posiłków.


babble.com  
 
2. Pieczona cukinia

Jest to inne bardzo ciekawe danie, które idealnie nadaje się na kolację. Cukinię należy wcześniej „ugotować” na parze. Ja wstawiam durszlak do dużego garnka do którego wcześniej nalewam odrobinę wody. Jak woda zacznie wrzeć, wkładam cukinię przekrojoną wzdłuż i przykrywam pokrywką. Gotuję w ten sposób cukinię przez 1-2 minuty, a potem wyjmuję. W ten sposób przygotowana cukinia dojdzie w piekarniku w przeciągu 30 minut i nie będzie twarda. Taką cukinię możemy przechować w lodówce przez co najmniej 1 dzień przez co przygotowanie pieczonej cukinii będzie krótkie i mało pracochłonne. Gorąco polecam. Jeśli tego nie będziemy robić to zapiekana cukinia będzie twarda i niesmaczna. W ten sposób przygotowaną cukinię posypujemy czosnkiem, starkowanym serem, parmezanem i zapiekamy.

cookingclassy.com  
 
3. Tosty

Wszyscy lubimy ser żółty, a szczególnie taki, który jest roztopiony. Jeśli wyczerpaliśmy wszystkie pomysły na to jaką przygotować kolację możemy po prostu zrobić tosty w opiekaczu. Tego rodzaju kanapki są dużo fajniejsze, bo są ciepłe.

simplyscratch.com

4. Zapiekana cukinia

Wariacja zapiekanej cukinii. W tej wersji używamy wcześniej sparzonej cukinii i wyciągamy z niej środek. Możemy wykorzystać środek cukinii do przygotowania farszu (jak np. wymieszać ze smażonymi pieczarkami), albo po prostu zrobić inny. Idealnym i często używanym farszem jest smażone mięso mielone zarobione sosem pomidorowym. Opisałam taki przepis przy okazji podawania przepisów na naleśniki. Nakładamy dowolny farsz, polewamy sosem pomidorowym (własnym) i posypujemy żółtym serem. Całość zapiekamy przez ok 20-30 minut.

applesandsparkle.com


5. Zapiekana papryka

Uwielbiam zapiekaną paprykę. Moja wersja to z kaszą gryczaną i letcho. Otóż ja kroję paprykę na pół i nadziewam ugotowaną kaszą gryczaną. Nie mieszam jej z niczym. Następnie wkładam do pojemnika, w którym jest trochę wody i przykrywam folią aluminiową. Zapiekam pod przykryciem przez 30 minut, a potem odkrywam i piekę jeszcze przez następne 20 minut. W ten sposób zapiekana papryka jest miękka. Podaję z sosem letcho. Jest to super proste danie idealnie nadające się na kolację. Jest proste w wykonaniu pod warunkiem, że mamy pod ręką przygotowane letcho (mój przepis na letcho znajdziecie na: http://elagryz.blogspot.dk/search/label/leczo). Kaszę gryczaną zawsze można wykorzystać z pozostałości po obiedzie, którą oczywiście wcześniej sfermentowaliśmy (zob. tutaj).

skinnytaste.com

6. Zapiekane pomidory

Do ich zrobienia potrzebujemy ugotowanego ryżu (wcześniej sfermentowanego), ulubione pesto (http://elagryz.blogspot.dk/2014/07/pesto.html) i ser żółty. Wierzch pomidorów ścinamy, a środek wyjmujemy łyżeczką, tak żeby nie naruszyć pomidora. Do miski wkładamy ryż, pesto i żółty ser. Całość mieszamy i nadziewamy pomidory. Pomidory układamy w foremce i posypujemy jeszcze raz serem żółtym. Pieczemy przez 20 minut, aż ser się ładnie rozpuści.
 
bbcgoodfood.com
 
 
7. Szpinakowe babeczki

Kolejny prosty przepis na zrobienie fajnej kolacji. Potrzebne nam jest jedynie ciasto francuskie, które wcześniej kopiliśmy i trzymaliśmy w zamrażalniku. Rozmrożone ciasto wałkujemy na posypanej mąką blacie, kroimy na kwadraty, tak żeby pasowały do foremek na mufinki, które wcześniej wysmarowaliśmy masłem. Do kubeczków wkładamy farsz szpinakowy (http://elagryz.blogspot.dk/2014/09/nalesniki-10-roznych-przepisow.html), posypujemy tarkowanym serem i zapiekamy w piekarniku przez ok 30 minut.
 
handimania.com
 
 
8. Tarta z ciasta francuskiego (z grzybami i szpinakiem, z bakłażanem albo z wędzonym łososiem)

Inna wersja kolacji z wykorzystaniem ciasta francuskiego. Tym razem tarta. Wersja z grzybami wymaga, żebyśmy podsmażyli grubo pokrojone pieczarki z odrobiną czosnku na patelni. Pod koniec smażenia dolewamy białego wina i redukujemy alkohol. Na koniec dodajemy rozmrożony szpinak i podgrzewamy całość jeszcze przez minute. Wykańczamy śmietaną albo śmietanką 30%. Taki farsz wykładamy na rozwałkowane ciasto francuskie, które przed wsadzeniem do piekarnika smarujemy rozkłóconym żółtkiem. Całość posypujemy starkowanym serem. Pieczemy przez ok 30 minut.
 
tasteofhome.com

Inna wersja to wersja z bakłażanem. Do takiej tarty używam pieczonego bakłażana z tymiankiem (przepis znajdziecie na: http://elagryz.blogspot.dk/2015/01/10-przepisow-na-potrawy-z-bakazana.html). Pieczonego bakłażana kroimy w kostkę, mieszamy ze świeżym tymiankiem i oliwą i na koniec dodajemy starkowany ser żółty. Wszystko wkładamy do tarty i zapiekamy.
Tartę z wędzonym łososiem robimy inaczej. Najpierw podpiekamy ciasto w temperaturze 200 stopni przez 10 minut, a potem nakładamy farsz, który zrobiliśmy z jajek roztrzepanych ze śmietanką 30%. Do jajek dodajemy wędzonego łososia i pokrojony szczypiorek plus tabasco. Jeśli ktoś lubi połączenie wędzonego łososia z ananasem, można również go dodać. Po wylaniu farszu na podpieczone ciasto, zapiekamy taką tartę przez kolejne 20-25 minut.
 
foodiecrush.com
 
 
9. Sałatka z brokułów

Do takiej sałatki potrzebujemy sparzonego brokuła, grzanki i żółtego sera. Można do niej dodać pokrojoną wędlinę, podsmażony boczek osuszony na ręczniku papierowym, albo pieczarki. Taką sałatkę mieszam z sosem cezar (http://elagryz.blogspot.dk/2014/06/saatki-czy-surowki-cz-1.html). Sos cezar idealnie pasuje nie tyko do sałaty rzymskiej, ale również do brokułów czy ogórków (w przypadku ogórków wychodzi nam zmodyfikowana wersja tzatzyków). Gorąco polecam!
 
flavormosaic.com
 
 
10. Petit lasagna

Ostatni przepis jest niezwykle ciekawy, ale niestety nie należy do szybkich. Musimy najpierw ugotować płaty lasagna al dente, więc zajmie nam to trochę czasu i będzie bardziej pracochłonne, niż przepis, w którym korzystamy z już przygotowanych produktów. Po odcedzeniu i opłukaniu przygotowujemy malutkie lasagna. W pojemniku układamy płat, a na nim farsz – może być szpinakowy albo mięsny (przepisy znajdują się na blogu pt. naleśniki, link powyżej) – zawijamy płat w rulon i wierzch polewamy własnym sosem pomidorowym. Powtarzamy czynność ze wszystkimi płatami – wszystko zależy od tego ile mamy ich zrobić. Na koniec posypujemy żółtym serem i zapiekamy przez ok 30 minut.
 
picturetherecipe.com
 
SMACZNEGO!

4 komentarze:

  1. Ja proponuję domowej roboty tortillę (mąka, woda, sól), posmarować koncentratem pomidorowym, posypać serem mozarella, dodatkami, oregano i zapiec :-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziekuje. Ja robie podobny z jogurtem a tortilla robi sie maki kukurydzianej. Problem tylko polega na tym jak rozwalkowac ciasto tak cienko zeby wyszla tortilla. A Stanach sa "maszynki" do robienia cienkiego ciasta, I niestety jest to poza moim zasigiem. Ale tak mozna samemu zrobic plaski chleb. Goraco polecam taki na jogurcie naturalnym L(

      Usuń
    2. Ta moja to taka jakby pizza :-).

      Usuń
    3. Ach, rozmuniem :) Ja tez robie pizze sama, nawet czesto.

      Usuń